רנסנס ויקטוריה – מרכז רפואי לגמילה מסמים ואלכוהול

אתם לא לבד, השאירו פרטים או התקשרו

גמילה מקוקאין

קוקאין – אלקלואיד, סם ממכר ביותר, המופק מעלי צמח הקוקה, שגדל בעיקר בדרום אמריקה באזורים ההרריים של קולומביה, בוליביה ופרו. עלי הקוקה נקטפים, מושרים בחומר אתרי כמו טינר או אתר אחר. לאחר ההשריה העלים מיובשים ומהם ניתן להכין את האבקה הלבנה הגבישית של הקוקאין.

השפעות הקוקאין כוללות המרצה של מערכת העצבים המרכזית, דיכוי התיאבון ותחושת אופוריה ומרץ. בנוסף לכך, הקוקאין מחולל אפקט של הרדמה מקומית, והיה בשימוש לצרכים אלה לפני שהתגלה כסם ממכר.

הקוקאין נחשב ל”סם של עשירים”, בגלל מחירו הגבוה (כמאה דולר לגרם). קוקאין משמש ברפואה להרדמה, בעיקר בניתוחי עיניים, אף וגרון, אך בשל היותו חומר רעיל וממכר, הפצתו, אחזקתו וצריכתו שלא למטרות רפואיות אסורים כמעט בכל רחבי העולם.

נזקים נוספים מקוקאין

חלק מהחומרים המעורבבים עם הקוקאין עלולים להיות קטלניים בפני עצמם, במיוחד לאלה המשתמשים בהזרקה. בדרך כלל השימוש הנפוץ הוא בהרחה (הסנפה) או עישון, זאת על-ידי המרת החומר מקוקאין הידרוכלוריד (מלח של קוקאין וחומצת מימן כלורי), שהיא האבקה המסיסה במים ועל כן מתאימה להסנפה והזרקה אך נקודת רתיחתה קרובה מדי לנקודת בעירתה ועל כן אינה מתאימה לעישון, לקוקאין freebase (קוקאין בצורתו הטהורה והפשוטה ביותר כאלקלואיד חופשי), שלו נקודת רתיחה נמוכה בהרבה ועל כן מתאים יותר לעישון ועישונו בעזרת כלי מתאים (כמו מבחנה או מקטרת זכוכית). צורה זו של קוקאין נקראת ברחוב קראק.

הכנת הקראק מקוקאין הידרוכלוריד מתבצעת לפי הנוסחה:

Coc-H+Cl + NaHCO3 → Coc + H2O + CO2 + NaCl

מכיוון שספיגה בריאות מהירה בהרבה מספיגה דרך ריריות האף, השפעת הקראק מתחילה מהר יותר ונגמרת מהר יותר (לרוב נמשכת כ-10 דקות). בהסנפה, הקוקאין פועל בצורה מתונה יותר מעישון (או הזרקה), ולכן עישון קוקאין מענג יותר וכתוצאה מכך, ההתרסקות שלאחר ההשפעה קשה יותר, והתמכרות מתרחשת מהר יותר.

גמילה מקוקאין היא קשה וכאובה במיוחד, וזאת משום שסם הקוקאין שייך לקבוצת סמים פסיכו-סטימולנטים – המוכרים גם כסמים מעוררים. סם זה נחשב כאסור לגידול, אחזקה ושימוש כחלק מפקודת הסמים המסוכנים שמדינת ישראל קבעה. אנו נתמקד בהשפעות הפיזיות והנפשיות של השימוש בקוקאין, והכניסה ההכרחית לתהליך גמילה.

ההתמכרות וגמילה מקוקאין

השימוש בקוקאין מביא להשפעה ארוכת טווח על המשתמש בסם זה. בין אם מדובר בתסמינים פיזיים או נפשיים, להתמכרות נזקים רבים – ולכן הגמילה חשובה כל כך לבריאותו של המשתמש. מהם תסמיני ההתמכרות וכיצד ניתן להיגמל ממנה?

ביטוייה של ההתמכרות:

  1. בעיות שינה היא היבט מרכזי למדי: משום שקוקאין נחשב לסם מעורר, הפעילות המוחית מובילה לקושי רב ביכולת להירדם ולישון.
  2. היבט נוסף המעיד על התמכרות לסם היא ירידה קיצונית במשקל. משום שהוא מדכא את תחושת הרעב, השימוש בסם זה מביא לכדי שינויים דרמטיים בהרגלי האכילה – כך שרצוי שתשימו לב לכך אצל יקירכם.
  3. לאחר שהאופוריה יורדת, הפרנויה תצוץ ותפגום בתודעה של המציאות. משום שקוקאין נחשב לחומר המשנה תודעה, קחו בחשבון שאחת התופעות המוכרות שלו היא תחושה חזקה של רדיפה ושל חרדות קשות.
  4. תדירות גבוהה של נזלת ומשיכות באף מצביעה על שימוש בקוקאין. משום שהסנפת סם זה משפיעה לרעה על הריריות באף, איבר זה ידלוף בתדירות גבוהה.
  5. לשימוש קבוע בקוקאין יש השפעה משמעותית על מערכת העצבים. בהתאם לכך, למכור תהיה לסת תפוסה ושיניים שחוקות – מצב שיכול להמשך שעות ארוכות לאחר תום הסנפת הסם.

דרכי גמילה מקוקאין – בשונה מסמים קלים, על המכורים לסמים קשים כמו קוקאין להבין דבר חשוב: מפגשים שבועיים לא יספיקו לתהליך הגמילה, אלא יהיה צורך באשפוז. מטרת האשפוז הוא, למעשה, לסייע למכור דרך גמילה פיזית ולהביא אותו לכדי יציבות נפשית – כעת, מששבר את דפוסי ההתמכרות הקשים. בנוסף, צוות מיומן במרכז אשפוז זה יבנה למשתקם תכנית לפיה הוא יצטרך להתנהל לאחר שייצא מהאשפוז.

שבירת דפוסים הרסניים – לחיים בריאים

כדי להתגבר על ההשפעות ההרסנות על מערכת העצבים, כמו גם על הנפש – חשוב להיכנס לתהליך גמילה שיסייע לשבור את דפוסי ההתמכרות ההרסניים. עם הליווי המקצועי של הצוות בעמותת מעל הסם חייכם ישתנו בהדרגה ובהצלחה.

מחפשים את הפתרון להתמכרות?

תנו לנו לעזור לכם| מלאו את הפרטים כדי להתחיל מחדש

כמה סיבות לבחור דווקא במרכז שלנו

מרכז גמילה מסמים ושיקום נרקומנים ואלכוהוליסטים רנסנס פועל 24 שעות ביממה. במרכז הגמילה, עובד צוות מקצועי בעל ניסיון של שנים רבות שעבר הכשרה מיוחדת לעבודה עם מכורים בתנאי אשפוז. אנו, במרכז גמילה מקפידים על תנאי מחיה טובים ותנאים שיכבדו את המטופלים, חדרים ממוזגים, חדר אוכל מרווח וממוזג, מועדון, מתקני כושר, מקלחות ושירותים ברמת מחייה טובה, אגב במקום, אנו מקפידים לשמור על אווירה של בית, על מנת לתת הרגשה נינוחה למטופלים.

1

צוות רפואי

צוות מקצועי ויחודי עם ניסיון רב שנים וברמה מקצועית גבוה ביותר. בין אנשי צוות רופאים מומחים, אחים ואחיות מוסמכים, עובדים סוציאליים, פסיכולוגים מדריכים ומנחי קבוצות מוסמכים.
2

אחים ואחיות 24 שעות

הצוות המקצועי שלנו עומד לשירותכם 24 שעות ביממה!
3

רישיון מיוחד לסמים ואלכוהול

רנסנס – ויקטוריה הינה הקליניקה היחידה עם האישור לגמילה גם מאלכוהול גם מסמים.
4

אנחנו מדברים בכל השפות

אנחנו מדברים בכל השפות: עברית, אנגלית, רוסית, צרפתית, ערבית וכו'.

מאמרים נוספים

חברה לקידום אתרים חברה לקידום אתרים