גמילה מנייס גאי

גמילה מנייס גאי וסמי "פיצוציות"

סם בשם "נייס גאי" בישראל הכירו בשנות 1992-93 מתכנית בטלויזיה. הייתה היסטוריה הראשונה מאז "ניקוי ראש" בתכנית לילה שבת. הסם שקיבל את השם בזכות התכנית הוא מאוד רחוק מחוש הומור למרות שנהיה מאוד פופולרי אצל סטודנטים וחיילים.

נכון להיום, ידוע על עשרות מעבדות בשנה ובעיקר הבלשים רוצים לשים לסם הזה סוף. שם "סמי פיצוציות" הוא כינוי ישראלי למגוון רחב של חומרים כימיים שתוכננו כך שהשפעתם דומה לזה של סמים אסורים על פי החוק. היות ובמעבדות נעשה ניסיון ליצור סמים בעלי מבנה כימי אנלוגי, או נגזרת כימית של סמים פסיכואקטיביים מוכרים, על ידי שינוי מסוים במבנה הכימי של הסם הידוע. הם נמכרים חופשי בקיוסקים באופן גלוי!

בשנות ה-60 וה-70, יצא סם אנלוגי לפנציקלידין הידוע בכינויים "אבק מלאכים". במחיצות שנות ה-80 החלה הפצה של סמי מ.די. מ.אי הידועים בכינוי אקסטזי. סמי "פיצוציות" התפשטו מהר מאוד, נמכרים במועדוני לילה ודיסקוטקים – השפעה שלהם היא שלילית ואף קטלנית על מערכת עצבים המרכזי. כך נהיה ברור שדיונים רבים הממשיכים בעולם מערבי, בריטניה, ארה"ב ומדינות אחרות בינתיים לא הביאו לחקיקה או חוק איסור מוחלט או לפחות להטיל הגבלה ביצירת ומחירה של סמים האלה מסוכנים. עובדה שב-80 ותחילת ה-90 חלה עליה מחודשת בפופולריות של מתאמפטמינים בארה"ב, דבר שהוביל להחמרת הפיקוח על הפצת סמים האלה.

למרות שב-2004, ניהל מנהל אכיפת הסמים מבצע נרחב נגד סוחרי "חומרי מעבדה" וגייס לאמץ אף את הרשויות אכיפת החוק בהודו ובסין.

מרכז גמילה מנייס גאי

במשך 10 שנים האחרונות, ניסיון שלנו בטיפול גמילה של נפגעים בנייס גאי וסמים פיצוציות הרשים שאל נפגעי נייס גאי וסמים פיצוציות צריך להתייחס כמו אל אנשים המצב מזייף מחלה נפשית אורגנית כדומה לסכיזופרניה!.

במקרים האלה, חובה לברר לעומק ולהשלים פרטים האנמנסטיים על מנת לוודא האם המטופל לא סבל לפני כן מבעיות נפשיות ושימוש בנייס גאי או סמים פיצוציות מהווה טריגר שלילי נוסף להתפתחות של מצב פסיכוטי ובעיה נפשית שלו. אבחנה מבדלת נכונה ניתן לבצע אך ורק אחרי הפסקת שימוש מוחלטת בסמים בשביל להבין מה החמיר את הרקע הנפשי של המטופל. בכל מצב המטרה הראשונית והעיקרית היא להוציא את המטופל ממצב פסיכוטי, להוריד אי שקט פסיכומוטורי, פחדים, חרדות ודיכאון. לשפר איכות השינה ולהרגיע אותו.

המשך טיפול ומעקב שיקומי מומלץ להמשיך במסגרת קהילה טיפולית לתחלואה כפולה נפשית עם התאמת טיפול פסיכופרמקולוגי לפי שיקול דעתו של פסיכיאטר המטפל בקהילה.

המלצות מטופלים

מתלבטים? זה מובן, אנחנו כאן לעזור לכם

קדימה, מלאו את הפרטים אנחנו כבר נדאג לכם להכל

תסמיני גמילה מנייס גאי

נייס גאי הוא לכאורה חיקוי סינתטי של קנאביס, אבל בפועל זהו אחד הסמים היותר מסוכנים הקיימים בימינו - בעיקר בגלל שרבים משתמשים בו מבלי להיות מודעים לנזקים החמורים שהוא עלול ליצור. גורם אחד לסיכון המוגבר הוא המבנה של החומר: בניגוד לקנאביס, שמכיל גם THC וגם CBD, שמאזנים זה את זה, בנייס גאי (ובאופן כללי בסמי פיצוציות דומים בעלי שמות אחרים) יש CBD, ולכן הפוטנציאל לחרדות, הזיות והתקפים פסיכוטיים גבוה במיוחד. בעיה נוספת לגבי סם זה היא שהקנבינואידים הסינתטיים עלולים להיות חזקים במיוחד ומצד שני תחושות האופוריה נמשכת זמן קצר, כך שמי שצורך נייס גאי עלול להתפתות לרצות עוד מנה ועוד. גם העלות הזולה יחסית מגדילה את פוטנציאל הצריכה ואיתה את מספר המכורים. גמילה מנייס גאי כרוכה בלא מעט תופעות לוואי, חלקן קשות, ועל כן חייבת להתבצע במרכז גמילה מקצועי. הצוות ברנסאנס ויקטוריה צבר ניסיון רב הן לגבי תהליכי גמילה באופן כללי והן לגבי הפסקת השימוש בסמי הפיצוציות ובראשם נייס גאי.

מרכז גמילה מנייס גאי לטווח הארוך

גמילה מנייס גאי מחייבת בראש ובראשונה שינוי בתפישה ומתן כלים נאותים להתמודדות עם אותם מצבים שהובילו את האדם מלכתחילה להשתמש בסם. במרכז רנסאנס ויקטוריה מושם דגש רב על תהליכי גמילה הוליסטיים, שמתייחסים באופן מעמיק ויסודי לכל מכלול החיים, כולל האינטראקציות החברתיות של האדם שהתמכר לנייס גאי. בראש הצוות עומד פסיכיאטר ותיק ומיומן, ולצידו פועלים עוד פסיכולוגים, רופאים ורופאות, אחים ואחיות, וכן עובדים סוציאליים ומדריכים - מערך שלם שמבטיח מענה מדויק לכל קושי ולכל צורך בדרך לשיקום החיים ויכולת להימנע משימוש בחומרים מסוכנים בכל מצב.

גמילה מנייס גאי – מה הסכנות בשימוש בחומר?

נייס גאי הוא חומר המורכב מתערובת של עשבים וצמחים בשילוב עם חומרים סינתטיים, כך שהשפעתם דומה לזו של סמים אחרים. לכן, גמילה מנייס גאי אינה פשוטה. התערובת מורכבת באופן פיראטי, וכאן גם הסכנה הגדולה, כיוון שאין דרך לדעת אילו חומרים הוכנסו לתוכה. לאורך שנים החומרים מהם מורכב הסם לא נכללו בפקודת הסמים, וניתן היה לקנות אותו באופן גלוי בפיצוציות, ומכאן כינויו "סם פיצוציות". מאז שפקודת הסמים שונתה והסם אינו חוקי עוד, נאסרה מכירתו אך עדיין ניתן להשיגו בקלות יחסית. הסכנה הגדולה בסם זה היא תערובת החומרים הכימיים והשפעתו החזקה בהרבה מגראס וממריחואנה. כמו בכל שימוש ממושך בסמים, הניסיון להפסיק את השימוש מלווה בסימני גמילה, ולכן יש צורך בקבלת עזרה וטיפול במהלך התקופה. מכון רנסאנס-ויקטוריה מתמחה בטיפול ושיקום בהתמכרויות מכל סוג, תוך ליווי מקצועי ורפואי.

לא נייס גאי בכלל

גמילה מנייס גאי חייבת להתבצע תוך ליווי של אנשי מקצוע ובהדרגה. לאור השפעתו של הסם על המוח, מומלץ להיות בטיפול ובמעקב פסיכיאטרי על מנת למתן את תופעות הלוואי. כמו בכל התמכרות, הפסקת השימוש בסם עלולה לגרום לפגיעה בשינה, אי-שקט, סיוטים, חרדות, בחילות, הקאות ועוד. במקביל להפסקת השימוש בסם, בתהליך גמילה מנייס גאי יש לטפל במכלול ההתנהגויות כדי להגיע לשיקום מלא. אם אתם חשים שזהו הזמן לעצור את ההידרדרות ולטפל בהתמכרות, פנו אלינו לקבלת ייעוץ במרכז רנסאנס-ויקטוריה הוותיק והמקצועי.

גמילה מנייס גאי - כדאי לדעת

  • ההתייחסות לנייס גאי כסוג של קנאביס סינתטי או "סם קל" מהווה את הסכנה הגדולה ביותר, שכן זהו סם כימי בעל השפעות קשות.
  • תופעות הלוואי של השימוש בסם עשויות להיות: הקאות, דופק מהיר, עלייה בלחץ הדם, הזיות, פסיכוזה, פגיעה במוח ועוד נזקים בטווח הארוך.
  • השימוש החברתי בסם בקרב צעירים חושף אותם לתלות ולהתמכרות גופנית ונפשית.
  • תחושת האופוריה שגורם הסם למשתמש היא קצרה ביותר ואורכת כעשר דקות, בניגוד לשעתיים בשימוש במריחואנה. נתון זה מסביר את ההתמכרות הרבה לנייס גאי, שכן לאור ההשפעה הקצרה ישנו שימוש חוזר לאורך זמן.
  • מדובר בסם זול יחסית וזמין, עובדה שמביאה צעירים רבים להשתמש בו, בלי לדעת באמת מה מכילה השקית שרכשו.

למה חשוב לבצע גמילה מנייס גאי?

רשימת תופעות הלוואי השליליות של השימוש בנייס גאי ארוכה - התעלמות ממנה עלולה להוביל לתוצאות קשות ובלתי הפיכות. בין התסמינים העיקריים של צריכת סם זה:
  • בלבול וחוסר מנוחה
  • כאבי ראש, כאבי שרירים, הקאות, בחילות
  • דופק מואץ, קצב לב לא תקין, קשיי נשימה, יתר לחץ דם
  • פרכוסים ואיבוד הכרה
  • תסמינים פסיכוטיים - שעלולים להסתיים בפגיעה חמורה של האדם בעצמו או באחרים.
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
אתם לא לבד, השאירו פרטים או התקשרו 1800205077
נשמח למילוי פרטים שיסייעו לנו טרם החזרה :)
תודה שפנית לרנסאנס-ויקטוריה, אנחנו כאן עבורך