התמכרות לסמים

התמכרות לסמים, בין אם הם קלים או קשים, היא אחת המחלות הקשות עמן החברה הישראלית נאצלת להתמודד. השנים האחרונות מביאות איתן, לצד התפתחויות טכנולוגיות וחיי שפע, גם עומסים ולחצים רבים. אנשים רבים, כתוצאה מכך, פונים לסמים כאמצעי שירגיע את תחושת המועקה וימתן את הלחץ. אך כאשר שימוש זה הופך להתמכרות של ממש – יש ביכולתו להוביל לתוצאות הרסניות עבור המכור, משפחתו ומקום עבודתו. בעידודה של סביבה תומכת, חשוב לפנות לחברה שתסייע בתהליך הגמילה מסמים.

הסיבות להתמכרות לסמים

משתמשים בסמים ונדמה לכם שתוכלו להפסיק מתי שתרצו? תחשבו שנית! הסיבות להתמכרות לחומר זה הן רבות, ולמעשה כל אחד בעל פוטנציאל – ברמה כזו או אחרת – להתחיל לפתח תלות בסמים. מה הן הסיבות להתמכרות? נבדוק את חלקן בקצרה:

  1. אנשים רבים מתחילים לצרוך סמים פעמים ספורות, שימוש שנועד להנאה או לצורך הרגעה במצבים מלחיצים – בין אם בגלל העבודה, הלימודים או המשפחה. שימוש מזדמן זה סביר מאוד שיהפוך, בהדרגה, לקבוע. תהליך התמכרות מסוג זה נוצר כתוצאה משינוי פיזיולוגי בגוף, שכן מתעורר דחף קבוע לצריכת סם שיאפשר את תפקודו של המכור לאורך היום. תחושה זו מטעה ביותר, וזאת משום שהמוח מושפע מהסם ומדמה תחושת אופוריה בגוף, אך למעשה מדובר בהתמכרות של ממש.
  2. אין ספק שהסביבה היא אחד הגורמים להתמכרות מכל סוג שהיא, ובמיוחד התמכרות לסמים. במידה ואתם עובדים או לומדים בסביבה בה החשיפה לסמים היא גבוהה – הסיכוי להתחיל ולצרוך סמים הוא גבוה. זמינות הסם מאפשרת את המשך הצריכה של הסם לאורך תקופה ארוכה – ובכך נוצרת התמכרות חסרת שליטה, כמו גם יצירת תלות בגורמים חיצוניים הרסניים למיסוך הלחץ.
  3. אין ספק שגנטיקה לוקחת חלק משמעותי בסיבות להתמכרות לסמים. אם קיימת אצלכם במשפחה היסטוריה של התמכרות בסמים – הסיכוי שאתם תתמכרו לסמים הוא גבוה למדי גם כן, לעומת הסיכוי של אנשים אחרים להתמכר.

לא לאבד תקווה להחלמה

אין ספק שיצירת תלות בסמים היא מקור לבושה, המביאה למודעות לנזק שיצרתם לעצמכם ולאנשים היקרים לכם. משום שהתמכרות היא מחלה כרונית, היא גם דורשת, בהתאם, טיפול עקבי לצד אבחון מקצועי של הבעיה. בעזרת הצוות המקצועי של עמותת מעל הסם, תזכו לאבחון רפואי ופסיכו-סוציאלי מקיף, לצד תכנון תהליך גמילה מסמים קלים וקשים והחלמה המותאם אליכם באופן פרטני.

המלצות מטופלים

מתלבטים? זה מובן, אנחנו כאן לעזור לכם

קדימה, מלאו את הפרטים אנחנו כבר נדאג לכם להכל

התמכרות לסמים – איך יוצאים מזה?

התמכרות לסמים היא תופעה קשה שהיקפיה עולים בהדרגה בעולם. תרבות השפע, הקדמה הטכנולוגית והלחץ המופעל על אנשים להצליח, להספיק ולהתקדם, יוצרים לעיתים משברים. יש כאלה שינסו להתמודד עם לחצי המציאות והשגרה באמצעות חומרים היוצרים תחושת שלווה ועונג, ולא מצליחים להפסיק. הגמילה מסמים מצריכה טיפול הוליסטי באדם, בנפשו, בהרגליו ואף לעיתים באנשים הקרובים אליו כדי ליצור תנאים שונים להתמודדות עם אתגרי החיים בלי לפנות לסם להקלה. חשוב שתהליך הגמילה יתבצע במקום המאפשר מרחב להתמודדות עם הרגשות והקשיים שילוו את הגמילה, בנוסף לצוות מקצועי ומנוסה שיודע כיצד להקל על תסמיני התהליך. ברנסאנס-ויקטוריה קיים צוות מטפלים, מדריכים, רופאים, פסיכיאטרים ועובדים סוציאליים הנותנים מענה לכל הצרכים של המטופלים במהלך הטיפול ובהענקת כלים להתמודדות אחרי הגמילה.

התמכרות לסמים - חשוב לדעת

המסגרת הטיפולית המאפשרת גמילה כוללת מענה לתחומי החיים בראייה רחבה, ובראש ובראשונה הוצאתו של המכור מסביבתו ומהרגליו הגוררים אותו שוב ושוב לשימוש בסם ולהקלה זמנית, עד שההשפעה חולפת ומתעורר הצורך בשימוש נוסף. מרכזי גמילה הם דרך יעילה להוצאתו של האדם מסביבתו ולשינוי הרגלים. יצר ההרס העצמי מקשה על האדם להיחלץ בכוחות עצמו ממעגל הקסמים והוא נזקק לסיוע חיצוני:

  • סביבה חברתית חדשה וסדר יום שונה יוצרים שינוי בחשיבה והתנתקות מלאה.
  • אמון בצוות המטפל יוצר אצל המטופל תחושת רגיעה ויציאה מלחצי הסביבה המוכרת.
  • טיפול המתמקד במיומנויות אישיות, החזרת האמון של האדם בעצמו ושליטה בדחפיו כשהוא בסביבה שונה ומוגנת.

טיפול בהתמכרות לסמים

  • פגיעה פיזית - קוקאין למשל מגדיל את הסיכון לחוות התקפי לב ושבץ מוחי, מנת יתר של הרואין גורמת למקרי מוות רבים ואילו קנאביס מייצר נזק מתמשך למנגנונים עצביים שונים וכתוצאה מכך ישנה ירידה בתפקוד הקוגניטיבי של האדם. בחלק גדול מהמקרים ישנה גם ירידה של ממש בתפקוד המיני לאורך זמן.
  • פגיעה רגשית - מנעד הרגשות עלול להפוך למצומצם מאוד ומצד שני ישנם רגעים שבהם הרגש מועצם יתר על המידה.
  • פגיעה כלכלית - ככל שהשימוש בסם הופך לתכוף יותר, כך גדלות ההוצאות הכספיות בנושא זה. במקרים מסוימים הצורך בסכומי כסף גבוהים מוביל גם להתנהגות חסרת מצפון - בין אם פשע ובין אם ניצול חברים או קרובי משפחה.
  • פגיעה חברתית - אינטראקציות עם אנשים קרובים נפגעות, ובפרט כשהתלות בסם גוברת ועמה מעטפת השקרים סביב השימוש.

לפרוץ את מעגל ההתמכרות לסמים

התמכרות לסמים מתאפיינת בניסיונות שונים להקל על בעיות רגשיות, נפשיות ופיזיות באמצעות סמים. אמנם המכורים מגיעים לרגיעה זמנית, אך ההרס העצמי בלתי נמנע. על מנת להפסיק את התלות בסם, נדרש טיפול המתבסס על פיתוח המיומנויות של המטופח – שיסייעו לו להיגמל. רנסאנס-ויקטוריה הוא מרכז ותיק המטפל בהתמכרויות שונות כבר למעלה מעשרים שנה בהצלחה רבה. הטיפול של המרכז מאפשר גמילה ושיקום מלא של מכורים מעל גיל 18 המופנים אלינו, ומספק תמיכה וליווי גם בתום התהליך הטיפולי.

אבחון התמכרות לסמים

אנחנו חיים במציאות שבה מגוון רחב מאוד של סמים זמין לכל מי שרוצה להשתמש בהם. אמפטמינים ובהם קוקאין וספידים, סמי הזיה ובראשם אקסטזי, קנאביס שמגיע בצורת מריחואנה או חשיש, אופיאטים ובכללם הרואין, סמי פיצוציות כגון נייס גאי ועוד - כולם נגישים לציבור הרחב, וחלקם גם זוכים ללגיטימציה ציבורית. חלק גדול מהאנשים שמתחילים לצרוך סמים בטוחים שתמיד תהיה להם שליטה מלאה על ההרגל - ואז מגלים שמדובר במדרון חלקלק שכולל תלות (פיזית וגם נפשית) ופיתוח סבילות, כך שהכמות הנצרכת הולכת וגדלה. ההשפעות השליליות המשמעותיות של התמכרות לסמים עלולות לגרום לנזקים בלתי הפיכים לחייו של כל אדם, ואף להוביל למותו. במרכז הגמילה הוותיק רנסאנס ויקטוריה מתנהלים תהליכי גמילה אפקטיביים, על בסיס ניסיון של למעלה מ-20 שנה וידע מקצועי עדכני ורחב היקף.

בעיית התמכרות לסמים

התמכרות לסמים מייצרת כאמור תלות פיזית ונפשית גם יחד, ועל כן גמילה היא אתגר מורכב במיוחד. במרכז רנסאנס ויקטוריה פועל צוות שכולל מומחים מהמובילים בארץ בתחומם - נרקולוגית בכירה, פסיכיאטר עם ניסיון רב בליווי תהליכי גמילה ושיקום, אחים ואחיות, עובדות סוציאליות ומדריכים. שילוב הידע והכוחות, בתוספת המחויבות המוחלטת לכל מטופלת ומטופלת, הופכים את הגמילה לאפקטיבית במיוחד. עוד תורמת לכך תשומת הלב לאספקטים נוספים בשיקום, ובהם חיזוק הסביבה הקרובה של האדם על-מנת שתתמוך בו לאורך הדרך והפן התעסוקתי. בזכות כל אלה מצליחים המטופלים לצאת לנתיב חדש באמת בחייהם, ולהישאר על דרך המלך.
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
אתם לא לבד, השאירו פרטים או התקשרו 1800205077
נשמח למילוי פרטים שיסייעו לנו טרם החזרה :)
תודה שפנית לרנסאנס-ויקטוריה, אנחנו כאן עבורך