גמילה מליריקה

כאבים נוירופטיים – כלומר כאבים שמקורם בפגיעה במערכת העצבים – נשארים זמן רב, לא מגיבים למשככי כאבים "רגילים" ועלולים להיות חזקים. בהתאם עבור מי שסובל מכאב נוירופטי ליריקה היא חבל הצלה. תרופה זו של חברת פייזר מבוססת על חומר בשם פְרגאבּאלין אשר הומצא בתחילת המאה ה-21 ע"י ביוכימאי אמריקאי, ולאחר שקיבלה את כל האישורים הנדרשים זכתה לביקוש רב. לצד התועלת הרבה שמספקת תרופה זו, ולמרות שהסיכון להתמכרות אליה יחסית נמוך (ובפרט בהשוואה לתרופות ממשפחת הבנזודיאזפינים), יש גם מקרים שבהם השימוש בה מזיק – עקב חריגה מהמינונים המומלצים ו/או נטילת הכדור במשך תקופה ארוכה מדי. גמילה מליריקה חייבת להתבצע עם ליווי של מומחים בתחום, ולכן כדאי להיעזר בעמותת מעל הסם שכבר צברה ניסיון רחב היקף בתהליכי גמילה מסמים מכל הסוגים.

איך מתבצעת גמילה מליריקה?

  • הדרגתיות – הפסקת השימוש בתרופה בבת אחת עלולה להוביל להפרעות בשינה, שלשולים, כאבי ראש עזים וחרדות, ועל כן נדרשת הדרגתיות.
  • השגחה של פסיכיאטר – תהליך הגמילה מתרופות כמו ליריקה, שמכילות חומרים פסיכואקטיביים חזקים, חייב להתנהל תחת השגחת גורם מקצועי מוסמך – פסיכיאטר מנוסה שיוודא כי אין סיכונים מיותרים במהלך ניתוק התלות של האדם בכדורים.
  • טיפול רגשי – הבסיס לשימוש בתרופה הוא כמובן כאב נוירופטי, אבל התמכרות לליריקה – כמו התמכרות לסמים קשים וקלים, הימורים, סקס, אלכוהול ועוד – נובעת גם ממצוקות רגשיות. בהתאם גמילה יעילה באמת מציידת את האדם בכלים שיהוו חלופה לתרופה ויאפשרו לו להתמודד עם קשיים שונים ובפרט כאב רגשי.
  • תמיכה גם לאחר הפסקת השימוש בתרופה סופית – על-מנת למנוע חזרה לצריכה לא מבוקרת של הליריקה.

הנזקים שעלולה לגרום התמכרות לליריקה

שיכוך הכאב הנוירופטי עלול להיות כרוך בתופעות לוואי לא פשוטות, וביניהן ישנוניות, עלייה ניכרת במשקל, סחרחורות, ראייה כפולה, שינויים בחשק המיני ודיכאון. ככל שהמינון של הליריקה גבוה יותר ותקופת השימוש בה ארוכה יותר, כך גדל הסיכון להופעות הסימפטומים הלא רצויים ובנוסף הם עלולים להיות עוצמתיים יותר. בכל מצב שבו מופיעים נזקים, או כשהאדם משתמש בתרופה שלא על-פי המלצות הרופא המטפל, מומלצת גמילה מליריקה. הצוות המיומן של עמותת מעל הסם בראשותו של סרגיי יורצ'נקו כולל נשות ואנשי מקצוע מהשורה הראשונה בתחומי הפסיכיאטריה, נוירולוגיה, נרקולוגיה ועבודה סוציאלית – כך שמובטח תהליך מדויק ומעצים.

המלצות מטופלים

מתלבטים? זה מובן, אנחנו כאן לעזור לכם
קדימה, מלאו את הפרטים אנחנו כבר נדאג לכם להכל
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
אתם לא לבד, השאירו פרטים או התקשרו 1800205077
נשמח למילוי פרטים שיסייעו לנו טרם החזרה :)
תודה שפנית לרנסאנס-ויקטוריה, אנחנו כאן עבורך