גמילה מקוקאין

קוקאין – אלקלואיד, סם ממכר ביותר, המופק מעלי צמח הקוקה, שגדל בעיקר בדרום אמריקה באזורים ההרריים של קולומביה, בוליביה ופרו. עלי הקוקה נקטפים, מושרים בחומר אתרי כמו טינר או אתר אחר.

לאחר ההשריה העלים מיובשים ומהם ניתן להכין את האבקה הלבנה הגבישית של הקוקאין.

השפעות הקוקאין כוללות המרצה של מערכת העצבים המרכזית, דיכוי התיאבון ותחושת אופוריה ומרץ.

בנוסף לכך, הקוקאין מחולל אפקט של הרדמה מקומית, והיה בשימוש לצרכים אלה לפני שהתגלה כסם ממכר.

הקוקאין נחשב ל”סם של עשירים”, בגלל מחירו הגבוה (כמאה דולר לגרם). קוקאין משמש ברפואה להרדמה, בעיקר בניתוחי עיניים, אף וגרון, אך בשל היותו חומר רעיל וממכר, הפצתו, אחזקתו וצריכתו שלא למטרות רפואיות אסורים כמעט בכל רחבי העולם.

גמילה מקוקאין

נזקים נוספים מקוקאין

חלק מהחומרים המעורבבים עם הקוקאין עלולים להיות קטלניים בפני עצמם, במיוחד לאלה המשתמשים בהזרקה.

בדרך כלל השימוש הנפוץ הוא בהרחה (הסנפה) או עישון, זאת על-ידי המרת החומר מקוקאין הידרוכלוריד (מלח של קוקאין וחומצת מימן כלורי), שהיא האבקה המסיסה במים ועל כן מתאימה להסנפה והזרקה אך נקודת רתיחתה קרובה מדי לנקודת בעירתה ועל כן אינה מתאימה לעישון, לקוקאין freebase (קוקאין בצורתו הטהורה והפשוטה ביותר כאלקלואיד חופשי), שלו נקודת רתיחה נמוכה בהרבה ועל כן מתאים יותר לעישון ועישונו בעזרת כלי מתאים (כמו מבחנה או מקטרת זכוכית).

צורה זו של קוקאין נקראת ברחוב קראק. הכנת הקראק מקוקאין הידרוכלוריד מתבצעת לפי הנוסחה:

Coc-H+Cl + NaHCO3 → Coc + H2O + CO2 + NaCl

מכיוון שספיגה בריאות מהירה בהרבה מספיגה דרך ריריות האף, השפעת הקראק מתחילה מהר יותר ונגמרת מהר יותר (לרוב נמשכת כ-10 דקות).

בהסנפה, הקוקאין פועל בצורה מתונה יותר מעישון (או הזרקה), ולכן עישון קוקאין מענג יותר וכתוצאה מכך, ההתרסקות שלאחר ההשפעה קשה יותר, והתמכרות מתרחשת מהר יותר.

גמילה מקוקאין היא קשה וכאובה במיוחד, וזאת משום שסם הקוקאין שייך לקבוצת סמים פסיכו-סטימולנטים – המוכרים גם כסמים מעוררים.

סם זה נחשב כאסור לגידול, אחזקה ושימוש כחלק מפקודת הסמים המסוכנים שמדינת ישראל קבעה.

אנו נתמקד בהשפעות הפיזיות והנפשיות של השימוש בקוקאין, והכניסה ההכרחית לתהליך גמילה.

התמכרות לקוקאין וגמילה מקוקאין

השימוש בקוקאין מביא להשפעה ארוכת טווח על המשתמש בסם זה. בין אם מדובר בתסמינים פיזיים או נפשיים, להתמכרות נזקים רבים – ולכן הגמילה חשובה כל כך לבריאותו של המשתמש.

מהם תסמיני ההתמכרות וכיצד ניתן להיגמל ממנה?

ביטוייה של ההתמכרות לקוקאין:

 1. בעיות שינה היא היבט מרכזי למדי: משום שקוקאין נחשב לסם מעורר, הפעילות המוחית מובילה לקושי רב ביכולת להירדם ולישון.
 2. היבט נוסף המעיד על התמכרות לסם היא ירידה קיצונית במשקל. משום שהוא מדכא את תחושת הרעב, השימוש בסם זה מביא לכדי שינויים דרמטיים בהרגלי האכילה – כך שרצוי שתשימו לב לכך אצל יקירכם.
 3. לאחר שהאופוריה יורדת, הפרנויה תצוץ ותפגום בתודעה של המציאות. משום שקוקאין נחשב לחומר המשנה תודעה, קחו בחשבון שאחת התופעות המוכרות שלו היא תחושה חזקה של רדיפה ושל חרדות קשות.
 4. תדירות גבוהה של נזלת ומשיכות באף מצביעה על שימוש בקוקאין. משום שהסנפת סם זה משפיעה לרעה על הריריות באף, איבר זה ידלוף בתדירות גבוהה.
 5. לשימוש קבוע בקוקאין יש השפעה משמעותית על מערכת העצבים. בהתאם לכך, למכור תהיה לסת תפוסה ושיניים שחוקות – מצב שיכול להמשך שעות ארוכות לאחר תום הסנפת הסם.

דרכי גמילה מקוקאין

בשונה מסמים קלים, על המכורים לסמים קשים כמו קוקאין להבין דבר חשוב: מפגשים שבועיים לא יספיקו לתהליך הגמילה, אלא יהיה צורך באשפוז.

מטרת האשפוז הוא, למעשה, לסייע למכור דרך גמילה פיזית ולהביא אותו לכדי יציבות נפשית – כעת, מששבר את דפוסי ההתמכרות הקשים.

בנוסף, צוות מיומן במרכז אשפוז זה יבנה למשתקם תכנית לפיה הוא יצטרך להתנהל לאחר שייצא מהאשפוז.

שבירת דפוסים הרסניים – לחיים בריאים

כדי להתגבר על ההשפעות ההרסנות על מערכת העצבים, כמו גם על הנפש – חשוב להיכנס לתהליך גמילה מסמים שיסייע לשבור את דפוסי ההתמכרות ההרסניים. עם הליווי המקצועי של הצוות בעמותת מעל הסם חייכם ישתנו בהדרגה ובהצלחה.

לכל הפרטים, צרו קשר – נשמח לסייע 1800-205-077

המלצות מטופלים

מתלבטים? זה מובן, אנחנו כאן לעזור לכם

קדימה, מלאו את הפרטים אנחנו כבר נדאג לכם להכל

תסמיני גמילה מקוקאין

גמילה מקוקאין אינה פשוטה ועשויה להיות ארוכה, בעוד שגמילה מחומרים אחרים אורכת בדרך כלל כמה ימים עד שבוע בהם מופיעים תסמינים. קוקאין הוא אחד החומרים הממכרים והמסוכנים ביותר והגמילה ממנו נחשבת קשה. הקוקאין משפיע בעיקר על מערכת העצבים המרכזית וגורם לפעילות יתר של המוליך העצבי דופמין במוח. נכון להיום, למעלה ממיליון אמריקאים מכורים לקוקאין, והתעשייה מגלגלת כסף רב ברחבי העולם. תהליך הגמילה קשה במיוחד כיוון שהוא מערב גמילה תרופתית עם טיפול פסיכולוגי אינטנסיבי כדי להשיג שינוי של דפוסי ההתנהגות. מכון הגמילה רנסאנס-ויקטוריה מעניק טיפול במסגרת כוללת של צוות מקצועי רפואי והדרכתי על מנת למנוע חזרה לשימוש בסם.

גמילה מקוקאין - לעצור את המדרון החלקלק

כל אדם שניסה להיגמל מהתמכרות כלשהי מכיר את הקשיים לעשות זאת. גמילה מקוקאין היא אחת הפעולות המורכבות ורבים נמנעים מהתהליך מחשש שלא יעמדו בו. ההחלטה להתמודד אחת ולתמיד ובכך גם להציל את החיים דורשת החלטה – להיכנס לאשפוז במוסד גמילה איכותי ומקצועי, שייתן את המענה הכולל במקום אחד. לקבלת ייעוץ לגמילה פנו אלינו לרנסאנס-ויקטוריה.

גמילה מקוקאין תסמינים

 • תסמיני הגמילה כוללים תופעות של קריז, עצבנות, התקפי זעם, התקפי חרדה, דיכאון, ריקנות, חוסר אנרגיה, כאבי ראש, בחילות, הזעה, כמיהה עזה לסם, כאבי שרירים ועוד.
 • כיוון שהקוקאין הוא חומר מעורר, משחרר וממריץ מבחינה גופנית ונפשית, הוא מעודד את המשתמש לוותר על הכול, כולל מזון, שתייה ושאר פעילויות כדי לחזור אל הסם ואל אותה הרגשה טובה. בתהליך הגמילה יש צורך להתמודד גם עם אותם תפקודים שהוזנחו בתקופת השימוש בסם, להחזיר את התיאבון והמשמעות.
 • המטופל בתהליך הגמילה נאלץ להתמודד עם הפגיעה הנפשית שגרם לו הסם, והוא מרגיש חשוף, פגיע, חווה חרדה קשה, דכדוך, דיכאון ממושך וחוסר אמון בעצמו וביכולותיו.
 • הגמילה מההתמכרות לסם כוללת בנוסף לטיפול הגופני גם שיקום הביטחון העצמי, חידוש קשרים, סיוע בעת החזרה לתפקוד – על מנת למנוע חזרה לשימוש ומציאת משמעות חדשה לחיים.
 • לאחר השחרור ממוסד הגמילה מופנים המטופלים בדרך כלל לליווי בקהילה ביחידות העירוניות לטיפול בהתמכרויות. המטופלים מגיעים לפגישות קבוצתיות ולשיחות אישיות, בדיקות שתן ומעקב רפואי.

מרכז גמילה מקוקאין

גמילה מקוקאין מחייבת כאמור תשומת לב מלאה מסביב לשעון מצד צוות מיומן בכך. במרכז הגמילה רנסאנס ויקטוריה ישנה נוכחות קבועה של אחים ואחיות, ובנוסף כולל הצוות רופאים, עו"סים ומדריכים שמספקים את התמיכה הנדרשת. את הצוות מובילים נרקולוגית מנוסה, פסיכיאטר בכיר, נוירולוג מומחה וכן מייסדי המרכז שהפכו זה מכבר לשם דבר בתחום הטיפול בהתמכרויות בישראל. התוצאה: אחוזי הצלחה גבוהים במיוחד ושיקום יסודי ויציב לטווח ארוך.

שיטות גמילה מקוקאין

קוקאין הוא סם נפוץ מאוד, בעיקר בקרב האוכלוסייה האמידה, ומסוכן מאוד. בטווח הקצר הוא מייצר אופוריה, שגם היא לכשעצמה עלולה להוביל את האדם לבצע פעולות שיתחרט עליהן בהמשך, ובטווח הארוך הוא מוביל לכאבי גב, ירידה במשקל, פגיעה במערכת העיכול ובמקרים קשים גם שבץ מוחי ומוות. החומרים הפעילים בסם, שמיוצר על בסיס עלי הקוקה, גורמים לתלות פיזית משמעותית, ולכן גמילה מקוקאין היא אתגר של ממש. במרכז רנסאנס ויקטוריה מתבצעים תהליכי גמילה מהסם בהצלחה מרשימה, בעיקר בזכות המיומנות הגבוהה של צוות הרופאים והמטפלים במקום.

מה חשוב לדעת על תסמיני גמילה מקוקאין?

 • פרק זמן ממושך - ישנם חומרים שמהם הגוף מצליח להתנקות תוך זמן קצר יחסית, אבל במקרה של קוקאין עשויים לחלוף גם מספר שבועות עד שהמטופל מצליח להעלים לגמרי את הכמיהה לסם.
 • תופעות לוואי רבות - הפסקת השימוש בקוקאין עלולה להיות מלווה בדיכאון, בחרדות, במחשבות לא בהירות, באי שקט, בתוקפנות, קשיי ריכוז ובמקרים מסוימים גם הזיות ופרנויה. כמו כן ייתכנו כאבי ראש ואנרגיה ירודה באופן כללי.
 • תמיכה באמצעות טיפול תרופתי - במהלך פרק הזמן שבו הגוף מתנקה, חשוב מאוד להעניק לאדם ליווי צמוד. במצבים מסוימים התמיכה כוללת גם מענה תרופתי לחלק מתופעות הלוואי, וזאת על-מנת להקל על המטופלים.
 • שיקום כולל - קוקאין מקנה למשתמשים בו ביטחון עצמי גבוה מאוד, ולמעשה מופרז. הפסקת צריכת הסם עלולה לגרום לאדם לעבור לקצה השני של הסקאלה, ולחוש חוסר ביטחון. בנוסף ייתכנו כאמור דיכאון וחרדות, וגם עצם המודעות להתמכרות פוגע בדימוי העצמי. על-מנת לאפשר למטופלים לפתח שגרת חיים חדשה ומיטיבה עבורם, נדרש שיקום כולל, ובפרט התייחסות מקיפה לאינטראקציות חברתיות, תעסוקה ועוד.
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
אתם לא לבד, השאירו פרטים או התקשרו 1800205077
נשמח למילוי פרטים שיסייעו לנו טרם החזרה :)
תודה שפנית לרנסאנס-ויקטוריה, אנחנו כאן עבורך