גמילה מאלכוהול

התמכרות לאלכוהול היא דבר מהיר יחסית, אך תהליך הגמילה המקובל לוקח חודשים ולאחר מכן נמשך כל החיים. גמילה מאלכוהול נהוג לחלק לשני חלקים עיקריים. לפני תחילת הטיפול, המטופל עובר אבחון רפואי מקיף, כולל היסטוריית התמכרויות, ניסיונות גמילה, סקירת המצב הפיזי והנפשי. במקרים רבים בנוסף לאבחון ראשוני, המטופל עובר בדיקות פסיכיאטריות ונרקולוגיות מקיפות במרכז גמילה מאלכוהול. אם אתה או מישהו שאתה מכיר נאבק בהתמכרות לאלכוהול, פנייה לטיפול במרכז גמילה מאלכוהול עשויה להיות צעד ראשון קריטי לקראת החלמה.

אלכוהוליזם (Alcoholism)

אלכוהול

אלכוהוליזם (Alcoholism) הוא התמכרות לאלכוהול, המאופיינת על-ידי: רצון רב לשתות אלכוהול. איבוד שליטה (חוסר יכולת להפסיק). תלות פיזית בשתייה, עם תסמיני גמילה במקרה של הימנעות.

קרא עוד »

גמילה מאלכוהול – תסמינים גופניים

בתחילת הטיפול ישנו צורך לנתק את הקשר הפסול שבין הנגמל למשקאות חריפים. זוהי גמילה מאלכוהול מההיבט הגופני, כאשר המטופל לומד לעקור את הרגלי השתייה הקודמים שלו מחיי היומיום ומתמודד עם תסמינים שונים ומשונים שמרגיש הגוף אשר לפתע הפסיק לקבל “תמריצים” משכרים.

גמילה מאלכוהול בטיפול התנהגותי

טיפול זה מיועד למטופלים אשר עברו את השלב הראשון, כלומר השלב הפיזי של הגמילה. טיפול התנהגותי מאפשר למטופל להכיר את עצמו מחדש, להבין מי הוא, מה מטרתו בחיים, מהם התחביבים שלו וכדומה. התמכרות לאלכוהול גורם לנזק רב מבחינת רפואית והתנהגותית. ועל כן, שלב זה מאוד משמעותי ומאפשר למכור ללמוד מחדש כיצד מתנהגים ואיך ניתן להתמודד עם הצרות והקשיים של חיי האדם בלי שתייה חריפה.

השלב השני של הגמילה מתמקד בגמילה אמוציונלית וקוגניביטית. הנגמל לומד להכיר את עצמו מחדש ולחשב את מסלול חייו תוך הימנעות ממצבים שמועדים לפורענות ועלולים להכניסו אל מעגל האלכוהול בחזרה. למעשה, כל דקה וכל שעה שעוברת על הנגמל בהיותו נקי מהטיפה המרה, היא עדות להצלחת הטיפול.

מבחינה מעשית, תהליך הגמילה מאלכוהול מורכב שווה בשווה מטיפול תרופתי וממתן תמיכה נפשית. פסיכולוגים מקצועיים משתמשים במגוון הכלים הקיימים על מנת לעזור למטופל להתנהל נכון בתקופות של עליות ומורדות, משברים, לחץ בעבודה וכיוצא באלה. הניסיון רב השנים הראה כי קבוצות תמיכה, במסגרת מסגרת גמילה ומחוצה לה, מהווים נדבך חשוב בדרכו של הנגמל אל היעדר התלות. “מכל מלמדיי השכלתי”, אומר הפתגם העתיק. חברים בקבוצות תמיכה חולקים זה עם זה את החוויות שצברו, מחליפים טיפים לגמילה מוצלחת מאלכוהול, נותנים כתף תומכת והעיקר, מאפשרים להרגיש שווה בין שווים.

גמילה מאלכוהול בעמותת מעל הסם בתוכנית מובילה

שיטת הגמילה החשבת ליעילה ביותר, פותחה בארה”ב וידועה תחת השם “תכנית 12 הצעדים”. מדובר בקבוצות תמיכה שחבריהם עוברים שינויים חברתיים, התנהגותיים וקוגניטיביים בניסיון לחשב את מסלולם מחדש. כל אחד מקבל כלים שיעזרו לו בעתיד להתמודד עם מציאויות מורכבות, לזנוח את הרגלי העבר והעיקר, לסגל סגנון חיים חדש ובריא, כיאה למי שעבר גמילה מוצלחת.

יש לקחת בחשבון כי גמילה היא לא תהליך נקודתי שמתחיל ומסתיים במסגרת גמילה כזאת או אחרת. על הנגמל להשקיע מאמץ יומיומי במטרה לשמור על חייו החדשים, לבנות סביבה תומכת ולא להתפתות להרגלי העבר. בחלוף מספר שנים שעברו על מי שעבר גמילה מאלכוהול, ניתן יהיה לדון בהצלחת התהליך.

באילו מקרים כדאי לשקול גמילה מאלכוהול במרכז גמילה?

 • רגשות אשם – אם ישנם מצבים שבהם האדם צורך אלכוהול ולאחר מכן מביע על כך חרטה, זוהי אינדיקציה מובהקת לחוסר יכולת לשלוט בהרגל. ככל שתדירות הופעת רגשות האשם ועוצמתם גדלה, כך חשוב יותר להתניע תהליך גמילה מקצועי בהקדם.
 • שתייה בסיטואציות חריגות – מי שנוהג לצרוך משקאות אלכוהוליים על הבוקר סובל כנראה מהתמכרות. עוד אינדיקציה היא כמויות האלכוהול שהאדם שותה לבד, שלא כחלק מאינטראקציה חברתית כלשהי.
 • תגובות עוינות – אדם שמגיב באופן עוין ולא ענייני כשעולה סוגיית השתייה הוא אדם שבסבירות גבוהה איבד שליטה על ההרגל.
 • מוזנחות כללית – אדם שמזניח את המראה החיצוני שלו, את היחסים החברתיים (ולפעמים גם את העבודה), פעילויות פנאי שבעבר היו חשובות לו וכו', הוא אדם שזקוק לעזרה מקצועית.

מה כולל טיפול גמילה מאלכוהול?

השלב הראשון של גמילה מאלכוהול הוא אבחון מקיף, שכולל גם את ההיבטים הפיזיים וגם את אלה הנפשיים. לאחר איסוף המידע בונה הצוות המיומן של מרכז רנסאנס ויקטוריה תהליך גמילה מותאם אישית לכל אדם. יישום התוכניות מתבצע באופן מוקפד, וכולל השגחה צמודה ותשומת לב מלאה לכל ניואנס בהתנהגות של המטופל. במסגרת התהליך המובנה מתקיימים גם מפגשים קבוצתיים שמספקים תמיכה יקרת ערך והזדמנות טובה לשיקוף המציאות, וכמו כן ישנה התייחסות לשיקום הכולל של הנגמל, כך שלא יחזור להרגל המזיק אלא יוכל להתמודד היטב עם המציאות, על המהמורות השונות שהיא מייצרת.

גמילה מאלכוהול בחינם

התמכרות לאלכוהול גובה מחיר יקר מאוד ממי שאיבד שליטה על צריכת המשקאות המשכרים. המחיר הוא גם בהיבט הפיזי, גם בהיבט הרגשי, גם בהיבט החברתי ובאופן טבעי גם בהיבט הכלכלי: הסבילות שמפתח הגוף לאלכוהול מובילה את האדם המכור לשתייה במינונים הולכים וגדלים, ויש כמובן צורך לממן את ההרגל. בהתאם קל להבין מדוע ישנו רצון למצוא גמילה מאלכוהול בחינם, מה גם שבמקרים רבים אלכוהוליסטים לא מצליחים לעבוד באופן סדיר וקבוע, ובמצבים מסוימים ישנה גם תחלואה כפולה עקב אובדן השליטה. באמצעות משרד הבריאות ניתן להגיע למרכז רנסאנס ויקטוריה שמפעיל מוסד גמילה מאלכוהול בעל ניסיון רב ועוד יותר מכך הצלחות מוכחות – בזכות הצוות המקצועי והמחויב לתהליך.

מי זכאי לתהליך גמילה מאלכוהול בחינם?

הגמילה בתנאי אשפוז מלא ותחת השגחה צמודה מיועדת למי שעומד בקריטריונים הבאים:

 • אלכוהוליסטים קשים – כלומר מי שכבר ניסה להיגמל באופן אמבולטורי אבל כשל
 • סכנת חיים – מכורים לאלכוהול שסובלים מתחלואה נלווית, פיזית או נפשית.
 • דרי רחוב – וגם מי שזקוק לסביבה מגוננת לצורך הגמילה.

הגורמים אשר מפנים אנשים מכורים לאלכוהול הם מרפאות בריאות נפש, רופאי משפחה, מחלקות רפואה דחופה ועמותת אפשר.

גמילה מאלכוהול פרטי בחינם עם אנשי מקצוע מנוסים ומחויבים

חשוב להדגיש כי גמילה מאלכוהול בחינם דרך משרד הבריאות כרוכה עבור חלק מהמכורים בהשתתפות עצמית מסוימת. בכל מקרה מדובר בתהליך שנמשך עד 21 ימים עם אפשרות להארכה במידת הצורך. התהליך מתבצע בתנאי אשפוז במתקן המאובזר והמרווח של רנסאנס ויקטוריה, תחת השגחה צמודה של צוות רפואי מיומן במיוחד. התהליך כולל גם התייחסות לפן הנפשי, שכן כמו כל התמכרות, גם שתיית אלכוהול בלתי מבוקרת ובלתי נשלטת נגרמת עקב מצוקות רגשיות שהאדם לא הצליח להתמודד איתן באופן תקין.

מתן כלים שמאפשרים יציבות רגשית ויכולת לצלוח גם סיטואציות קשות הוא חלק בלתי נפרד מהתהליך. בנוסף כוללת הגמילה גם התייחסות לאספקטים משמעותיים אחרים ובפרט שיקום מערכות היחסים של המטופל. חשוב להדגיש שגם לאחר הניקוי הפיזי של הגוף, סיום האשפוז והחזרה לקהילה, התהליך נמשך והליווי של אנשי המקצוע המנוסים של המכון מספק תמיכה נחוצה. התוצאה: אחוזי הצלחה גבוהים, כולל במקרים קשים במיוחד, ומטופלים שנשארים פיכחים לטווח ארוך.

מתי חשוב להגיע אל מוסד גמילה מאלכוהול? סימני אזהרה בולטים

 • הזנחה – ריח גוף רע באופן קבוע וריח פה דוחה, שיער מוזנח, מראה מלוכלך וחוסר הקפדה על היגיינה בסיסית הם אינדיקציות מובהקות להתמכרות.
 • רגשות אשם – כשאדם מרגיש אשמה בגלל הרגלי השתייה, חשוב לעזור לו להגיע אל מקום מתאים שבו יוכל להיגמל.
 • כעס כשעולה נושא השתייה – גם חוסר יכולת לדבר על תפקיד האלכוהול בחייו של האדם, והתפרצויות זעם בכל פעם שהנושא עולה, הם סימנים מדאיגים שמעידים על אובדן השליטה על ההרגל.
 • שתייה בשעות לא מקובלות – אדם שרוצה לצרוך אלכוהול מיד כשהוא מתעורר בבוקר הוא אדם שזקוק לעזרה.
 • כמויות הולכות וגדלות – הסבילות שהגוף מפתח לאלכוהול גורמת למכורים להגדיל את המינון. התוצאה: נזקים הולכים ומחמירים ודחיפות הולכת וגדלה להגיע לגמילה.

מוסד גמילה מאלכוהול

התמכרות לאלכוהול מוגדרת כצריכה בלתי נשלטת של משקאות משכרים, וכשהאדם לא מסוגל להפסיק לשתות גם כשהוא מודע לכך שמדובר בהרגל מזיק מאוד. מאפיין מהותי נוסף של ההתמכרות הוא החשיבה התכופה והאינטנסיבית על הדרכים האפשריות להשגת אלכוהול, כשבחלק מהמקרים כל האמצעים כשרים כדי להגיע למשקה. עוד כדאי לדעת שאלכוהוליזם מייצר שינויים במוח, גם מבחינה עצבית וגם מבחינה מולקולרית, וחלקם אף בלתי הפיכים – ולכן הקושי העצום להיגמל מההרגל. בחלק מהמקרים נדרש אשפוז על-מנת להתמודד עם ההתמכרות, ובמקרים אחרים אפשר "להסתפק" בטיפולים יומיים שבסופם האדם יכול לחזור לביתו – ובכל מצב חשוב לבחור נכון מוסד גמילה מאלכוהול עם ניסיון רב. מרכז רנסאנס ויקטוריה הוקם ב-1998 ומאז כבר סייע לאינספור מכורים לאלכוהול (וגם לחומרים אחרים) לצאת לדרך חדשה.

מוסדות גמילה מאלכוהול – הידע רחב ההיקף שיוצר את ההבדל ועוזר להיגמל

סיכויי ההצלחה של תהליך מסודר במסגרת מוסד גמילה מאלכוהול נקבעים בעיקר לפי איכות הצוות. במרכז רנסאנס ויקטוריה מובילים את תהליכי הגמילה מייסדי המרכז, דמויות שהפכו לשם דבר בקרב קהילת המכורים לשעבר, ואיתם פסיכיאטר בכיר, פסיכולוגים, רופאים, רופאות, אחים ואחיות ועוד – כולם בעלי ניסיון וכן אישיות מתאימה לטיפול באנשים שהגיעו לשפל המדרגה. השילוב בין הידע המעמיק והמחויבות המוחלטת לתהליך מייצר הצלחות מרשימות, ומאפשר לכל מטופל לעלות על מסלול חדש וגם להישאר בו לטווח הארוך.

כאשר מטופל נכנס למושג גמילה מאלכוהול, מומלץ שידע איזו תהליך הוא הולך לעבור. התהליך מחולק לשלושה שלבים: שלב הפיזי הקשה ביותר, שלב התאוששות והשלב האחרון יהיה השגת ההבנה שאפשר לחיות ולהתמודד עם הקשיים שהחיים מציבים בפנינו מבלי לצרוך אלכוהול. מכיוון שתהליך זה אינו קל עבור מכורים המגיעים למוסד, הם עשויים להתמודד עם קשיים רבים. חלק מהם כולל גם את הנקודות הבאות:

 • הקושי הכי בולט אשר כל מכור מרגיש, הוא החוסר בגוף של שתיית אלכוהול. בתחילת התהליך הקשיים הינם פיזיים, מכוון ששתייה חריפה גורמת לנזקים עבורו. על מנת להצליח להיגמל משתייה זו, הינם עוברים תקופה לא קלה ומרגישים התכווצויות בשרירים, רעד ותסמינים נוספים אחרים.
 • במהלך טיפול הגמילה, המכור עשוי להיתקל במצבים שונים אשר יגרמו לו לרצות לחזור ולשתות, זאת לרבות קשיים נפשיים ופיזיים. על כן חשוב מאוד לבחור במוסד גמילה מקצועי מאלכוהול המעניק את השירותים הטובים ביותר עבור המטופלים.

הקשיים בתהליך הגמילה

אפשר למצוא בשוק משקאות חריפים הכוללים אלכוהול באחוזים שונים. כאשר משתמשים בו יתר על המידה, האלכוהול אינו בריא עבור גוף האדם ויכול לגרום לנזקים רבים. ועל כן, אדם אשר שותה אלכוהול באופן שגרתי עלול להתמכר לחומר זה. על מנת להצליח להיגמל מהתמכרות זו, ניתן לבקש את עזרתו של מוסד גמילה מאלכוהול. תכירו את רנסאנס-ויקטוריה, זהו מרכז רפואי לגמילה מסמים ואלכוהול. בעזרתו של צוות מקצועית עם ניסיון רב, מוסד זה מעניק שירותים רבים כגון, טיפול קבוצתי וטיפול פרטני, גמילה באשפוז מלא, גמילה פיזית, ליווי מלא של עבודה סוציאלית, טיפול פסיכו – סוציאלי וראיון קבלה לקהילות טיפוליות.

הטיפה המרה מאוד כדי שניתן יהיה לשוב לחיי יום-יום תקינים, מאוזנים ובריאים, חשוב ליצור שגרת חיים שונה ובאופן מדורג; שגרת חיים המפנה את יכולות ההתמודדות וההסתגלות לאפיקים אחרים. במקרים אלו, חשוב לפנות אל מרכז גמילה מאלכוהול; מרכז המעניק טיפול הוליסטי אותו מעבירים אנשי מקצוע מנוסים ומיומנים. טיפולי גמילה מאלכוהול משלבים מענה גופני ונפשי, כדי שהמטופל יצליח להתמודד עם שגרת יומו גם בצאתו ממוסד הגמילה. אם גם אתם מחפשים פתרון מהיר לבעיות בבקבוקי אלכוהול, אנחנו ברנסאנס-ויקטוריה נעזור לכם למצוא את ההקלה ללא אלכוהול. אם אתם מרגישים שלהפסיק לשתות זו משימה קשה לביצוע לבד, אנו מזמינים אתכם לפנות לרנסאנס-ויקטוריה, מרכז גמילה המטפל במגוון רחב של התמכרויות עם צוות מקצועי. הצוות הטיפולי מתמחה בטיפול בהתמכרויות ונותן מענה כולל באווירה נעימה.

איך נזהה מתי נדרשת גמילה מאלכוהול?

התמכרות לאלכוהול פוגעת בכל שכבות האוכלוסייה. המשקה זמין, קיים בכל בית, נמצא על השולחן במהלך קידוש וחגי ישראל וגם באירועים חברתיים. גמילה מאלכוהול היא השלב המתקדם, אחרי ההבנה וההפנמה של האדם שהוא מכור ואיבד שליטה על הרגלי השתייה. בני נוער, צעירים ומבוגרים שותים משקאות אלכוהוליים בהזדמנויות רבות בחברה, אך לעיתים השתייה הופכת למצב קבוע. הצורך להתמודד עם חרדות, קשיים, פרידות, אובדן או פיטורים עלול לגרור פנייה לאלכוהול כדי "לברוח", ולאחר שימוש ממושך מגלים שאי-אפשר להפסיק. גמילה באופן עצמאי אפשרית אך קשה יותר מאשר בליווי ובטיפול. הגמילה הגופנית היא השלב הקל יחסית כשמדובר באלכוהול, אך הגמילה הנפשית מורכבת יותר. מרכז רנסאנס-ויקטוריה מסייע למכורים להיגמל באווירה נעימה וביתית.

התמכרות לאלכוהול הינה פיתוח תלות – וזאת, באופן הדרגתי. כמו כן, ההתמכרות הינה בעלת מאפיינים של הידרדרות. כדי שניתן יהיה לאדם המכור לשקם את חייו, השלב הראשון לקראת טיפול בהתמכרות לאלכוהול הוא לזהות אותה. נציין מספר פרמטרים אליהם חשוב לשים לב:

 • שתייה מרובה – כמו גם הסתר של הרגל מגונה זה.
 • שינויים במראה החיצוני של המכור.
 • ריח גוף יוצא דופן, כמו גם ריח חריף של אלכוהול מהפה.

אלכוהוליזם גמילה

אלכוהול הוא מוצר מתעתע. מצד אחד הוא חוקי לחלוטין והשימוש בו מקובל בקרב רוב שכבות האוכלוסייה, ואפילו שתיית משקאות אלכוהוליים על-ידי צעירים יחסית לא נתפשת כקטסטרופה. לכל עם משקאות שמזוהים עמו, למשל האוזו היווני, הסאקה היפני או הטקילה המקסיקנית, באירועים חגיגיים כמעט חובה לשתות יין או משקאות אחרים, ובאופן כללי רובנו מתייחסים אל אלכוהול כאל דבר חיובי ומשחרר שמשמח לבב אנוש.

מצד שני צריכה לא מבוקרת של אלכוהול מובילה לנזקים חמורים לרבות בעיות רפואיות חמורות. לא תמיד קל לזהות את המעבר משתייה חברתית ונשלטת להתמכרות מזיקה, ולכן השלב הראשון של גמילה מאלכוהול הוא לזהות את הצורך במעבר של תהליך מקצועי. הידע הרב שהצטבר במרכז רנסאנס ויקטוריה מסייע לקרוביו של אדם שהתדרדר לשתייה מופרזת לסייע לו לקבל עזרה הכרחית.

מרכז גמילה מאלכוהול: מידע חשוב

כאשר צריכת האלכוהול הולכת וגוברת, ותוצאותיה על המכור וסביבתו הן הרסניות, יש צורך בעזרה של צוות מקצועי לצורך גמילה. בבואכם לרשום את יקירכם במרכז הגמילה מאלכוהול, חשוב שתתוודעו למספר היבטים חשובים בתהליך האשפוז כמו גם על הצוות המטפל.

 • סוגי המרפאות ומרכזי הגמילה מציעים מגוון טיפולים, כאשר עלות הטיפול והשיקום הולך יד ביד עם האופי הציבורי או הפרטי של המרכז. במסגרת הטיפול הפרטי, לדוגמא, אופי הטיפול הוא אישי ומותאם לשעות המתאימות למשתקם. עלות הטיפול, בהתאם, משתנה בהתאם לתכנית המותאמת למטופל. במידה וידכם אינה משגת את עלות הטיפול הפרטי, אפשרויות הטיפול הציבורי יאפשרו שיקום והחלמה מהתמכרות מאלכוהול בעלות זולה בהרבה, תוך פיקוח צוות מקצועי.
 • צוות מרכז הגמילה: כל מרכז גמילה בארץ המכבד את עצמו, אמור לכלול בצוות המטפל שלו, בין השאר, עובדים סוציאליים המתמחים בטיפול בהתמכרויות, רופאים שעברו התמחות בפסיכיאטריה, פסיכולוגים, כמו גם מדריכים וכמובן, עובדי מנהלה.
 • זכאים לטיפול בהתמכרות מאלכוהול הם אלו הרואים עצמם שבויים בתלות הרסנית באלכוהול, בן אם מדובר במשתמש עצמו ובין אם מדובר בבן משפחה או בחברים של המשתמש. ישנם מרכזי גמילה שיבקשו שהאדם המעוניין בשיקום יתקשר בעצמו לקבוע פגישה ראשונית. במהלך פגישה זו הוא יפרט את התלות שלו באלכוהול, ויוצגו בפניו אפשרויות הטיפול המתאימות עבורו.

מרכז גמילה מאלכוהול הוא חוף מבטחים המציע למכורים לאלכוהול סביבה בטוחה, כמו גם ליווי צמוד עד לשבירת התלות בחומר ממכר זה. תהליך גמילה זה טומן בחובו שלבים רבים, החל מהתמודדות עם תסמיני הגמילה הפיזיים, הרגשיים ועד ההתמודדות עם חיי היום יום – ללא האלכוהול שיאפשר נתיב בריחה קל. עם זאת, חשוב לציין שתהליך שיקום נחשב כמוצלח רק כאשר המשתקם מצליח לנתק את עצמו מהסביבה הרעילה שהקיפה אותו, כמו גם להתמיד בתהליך הצמיחה והבנייה האישית – ללא התלות בשתייה.

לשבור דפוסי התמכרות ולבנות את עצמכם מחדש

מרכז גמילה הוא חלק הכרחי המסייע לשבור את התלות בשתייה. כאשר המשתקם משתחרר ממרכז הגמילה, במקרים רבים הוא יידרש לליווי נוסף שיסייע לו לחזור לחברה כאדם פעיל ותורם. עם תמיכתה של עמותת מעל הסם – תוכלו להיכנס לתהליך הגמילה והשיקום ללא חשש. מרכז גמילה מאלכוהול הוא חוף מבטחים המציע למכורים לאלכוהול סביבה בטוחה, כמו גם ליווי צמוד עד לשבירת התלות בחומר ממכר זה. תהליך גמילה זה טומן בחובו שלבים רבים, החל מהתמודדות עם תסמיני הגמילה הפיזיים, הרגשיים ועד ההתמודדות עם חיי היום יום – ללא האלכוהול שיאפשר נתיב בריחה קל. עם זאת, חשוב לציין שתהליך שיקום נחשב כמוצלח רק כאשר המשתקם מצליח לנתק את עצמו מהסביבה הרעילה שהקיפה אותו, כמו גם להתמיד בתהליך הצמיחה והבנייה האישית – ללא התלות בשתייה.

התמכרות לאלכוהול פוגעת בשכבות אוכלוסייה שונות, בנשים, גברים ובני נוער. היא לא מתרחשת פתאום, היא הדרגתית ובעלת מאפיינים של הידרדרות, שלרוב באה כתגובה ללחץ, קשיים בעבודה או בזוגיות, אובדן ועוד. על מנת לסייע לאדם המכור לשקם את חייו, השלב הראשון לקראת טיפול בהתמכרות לאלכוהול הוא לזהות אותה.

חוששים שמא אדם קרוב לכם פיתוח תלות חמורה באלכוהול? מעוניינים לסייע לו בכך? בתור שלב ראשוני, חשוב לפקוח ייניים ולשים לב למספר תמרורי אזהרה. סימני אלו כוללים, שתייה בכמויות גבוהות יותר מהממוצע; כמויות הגבוהות מכוס-שתיים של יין מדי ערב. כמו כן, תדירות השתייה משמשת פקטור משמעותי ביותר לפיתוח ההתמכרות.

נציין כי מכורים רבים אף ינסו להסתיר הרגל מגונה זה; הסתרה המתבססת על מספר טריקים אותם חידדו לאורך תקופת ההתמכרות. במקביל לכך, סביר להניח כי הופעתם החיצונית של המכורים תשתנה בהתאם – ולרעה. בין אם מדובר בהזנחה כללית במראה, השמנה או שמא מדובר ברזיה חיצונית – חושב לשים לב לכך.

בנוסף, מכורים לאלכוהול יתמודדו עם מצבי רוח דיכאוניים, לעיתים קרובות אף יתבודדו וייתכן ויגלו אפתיות לסביבה שלהם.

מרכז גמילה מטפל בהתמכרות לאלכוהול בכל שכבות האוכלוסייה. אף על פי שהשימוש באלכוהול חוקי, ההפרזה בשתייה עלולה לגרום לבעיות בריאותיות, התנהגויות, כלכליות, משפחתיות ופליליות. תהליך גמילה אינו פשוט, אך בתוכנית טיפולית ובהשגחת צוות מטפלים מקצועי ניתן לחזור לחיים נורמטיביים. גמילה מאלכוהול ומהתמכרות בכלל נעשית בהדרגה, ומתחילה בראש ובראשונה בהכרה במצב וברצון לטפל בו. אדם שלא יודה שהוא מכור לא יוכל להגיע לשלב הטיפול וההצלחה. רנסאנס-ויקטוריה נותן מענה למטופלים בשינוי ושיקום בעזרת צוות מקצועי הכולל מומחים בפסיכיאטריה, מדריכים, עובדים סוציאליים ואחיות.

לצאת לדרך חדשה

אנו במרכז רנסאנס-ויקטוריה מאמינים שניתן למצוא לכל מטופל את הדרך הייחודית המותאמת כדי להצליח בתהליך הגמילה. חשוב לטפל בהתמכרות לפני שהמצב הופך קשה יותר או מסוכן לאדם או לסביבתו. מרכז גמילה מאלכוהול מאפשר למטופלים סביבה ניטרלית ומרגיעה, טיפול אישי וקבוצתי עם מיטב אנשי המקצוע בתחום. אדם המכור לאלכוהול, שרגיל היה לחוש בדידות ושאף אחד לא מבין אותו, מוצא לפתע אנשים שמבינים ואף נמצאים במצבו. התמיכה הנפשית וטיפול ביכולת לעבד את המציאות בלי אלכוהול הם תהליך שנעשה בהדרגה. בטיפול אנו מתייחסים למכלול צרכיו של המטופל, למאפייני חייו ולשגרת יומו ולא רק לשימוש באלכוהול. ההבנה היא שרק טיפול כוללני יביא את המטופל לצאת ממעגל ההתמכרות אל חיים חדשים. בואו להתרשם מהמקום ומשיטות הטיפול שאנו מציעים במרכז רנסאנס-ויקטוריה הוותיק, המתמחה בטיפול בכל סוגי ההתמכרויות.

מרכזי גמילה מאלכוהול במרכז

ההכרה כי פתחתם תלות חמורה באלכוהול היא חמורה. שכן, אתם מבינים איזה הרס פתחתם בחייכם האישיים כמו גם בחייהם של הסובבים אתכם. עם זאת, ניתן להתמודד עם ההשלכות היטב. וזאת, על ידי שהייה במכון לגמילה מאלכוהול. כדי שתוכלו גם אתם להתחיל לחיות את חייכם אחרת, יש לפנות אל מרכז הגמילה הרלוונטי – ולזכות בניתוק הסביבתי הדרוש. למעשה, השהייה במקום זה מספקת טיפול הוליסטי בכלל מאפייני ההתמכרות. ובכך, היא מאפשרת תהליך חשוב; תהליך משמעותי אשר יביא בסופו לחזרת המטופל לשגרה.

כמו כן, השהייה במכון הגמילה מסייע למטופל להביט סביבו ולראות אנשים נוספים הנמצאים במצב דומה לשלו. כמו כן, בזכות הצוות הטיפולי של המרכז, אנשי מקצוע מנוסים ומקצועיים, המטופל יקבל את הסיוע הדרוש לשם קידום תהליך הגמילה. בסיומו של תהליך הגמילה, המטופל יוצא מהמכון וחוזר אל תוך הקהילה. וזאת, לצד סיוע קבוע שיאפשר לו לחזור למצב תפקודי יציב – ומבלי להזדקק שוב לאלכוהול.

באילו מקרים רצוי להגיע אל מרכז גמילה?

באופן טבעי לכל אדם מאפיינים אינדיבידואליים, ולכן נדרש אבחון פרטני מקיף כדי להחליט האם נדרשת גמילה – אבל יש כמה אינדיקציות שבכל מקרה חשוב לשים אליהן לב:

 • רגשות אשם – אם אדם מרגיש רגשות אשם לאחר שתיית אלכוהול, זוהי אינדיקציה מובהקת לאובדן שליטה ולחשש להתמכרות.
 • אלכוהוליזם במשפחה – לרוב ההתמכרויות יש גם מרכיב גנטי. בהתאם מי שבמשפחתו כבר יש/היו מכורים לאלכוהול נמצא בקבוצת סיכון לפתח גם כן את ההתמכרות הבעייתית הזו.
 • שתייה לבד / בשעות לא מקובלות – שתייה בחברה היא לרוב חוויה חיובית. לעומת זאת אדם ששותה כמויות גדולות של אלכוהול כשהוא לבד, זקוק בדרך כלל לעזרה. גם זמני השתייה עשויים להעיד על בעיה.
 • הזנחה – אם האדם מזניח את עצמו מבחינה אסתטית או מוותר על פעילויות שבעבר אהב מאוד עקב שתייה, יש סיכוי סביר שהוא מכור. התערערות מערכות היחסים החשובות או ירידה בתפקוד בעבודה/לימודים מעידות גם הן על התמכרות.

מכון גמילה מאלכוהול

אלכוהול נמצא כמעט בכל בית, נגיש ואף משמש לקידוש, אבל אלכוהוליזם הוא תוצאה של שימוש כרוני ומוגזם. מכון גמילה מאלכוהול מטפל בהתמכרות ובבעיות הרגשיות שמביאות את האדם לפנות לחומרים ממכרים, שרק נדמה לאדם שעוזרים לו. האלכוהוליזם אינו מתייחס לסוג מסוים של שתייה חריפה, אלא לתחושה שהיא גורמת לאדם, שחש שאינו יכול להתמודד בלעדיה. אלכוהוליסטים נוהגים לומר שהם "מטביעים את יגונם בשתייה", והצורך הזה הוא מעגל קסמים שקשה לצאת ממנו. מכון גמילה רנסאנס-ויקטוריה לטיפול בהתמכרויות מאפשר למצוא את האיזון ולצאת לדרך חדשה בעזרת צוות מקצועי ומיומן. יש תקווה לטיפול בהתמכרות, והצעד הראשון הוא להכיר בבעיה ולרצות לפתור אותה, אנחנו מאפשרים את הסביבה התומכת, הצוות הטיפולי והניסיון המוכח של שנים.

לבד הרבה יותר קשה

אלכוהוליסטים נוטים לחשוב שההתמכרות לשתייה ניתנת לשליטה, בניגוד לסמים, אך לא כך הדבר. אלכוהוליזם הוא מחלה הגורמת לנזקים גופניים, סביבתיים ואף מסוכנת לאדם ולאחרים. היכולת להיגמל גבוהה יותר כאשר מטפלים בפן הרגשי שגורם למכור לפנות לאלכוהול, וכאשר הוא מצוי בסביבת צוות מקצועי שייתן מענה. מכון גמילה מאלכוהול רנסאנס-ויקטוריה יסייע לטיפול וליציאה לחיים חדשים.

מרכז גמילה מאלכוהול לטיפול בהתמכרויות

יין, אמרו חז"ל, ישמח לבב אנוש. גם בירה, וויסקי, וודקה, אוזו, ייגרמייסטר ויש כמובן עוד מגוון רחב מאוד של משקאות אלכוהוליים מעלים את מפלס השמחה ועוזרים לבני אדם רבים להיות משוחררים יותר. בנוסף מדובר בחומרים חוקיים לגמרי, כך שלא תמיד קל לזהות בזמן אדם שהתמכר לאלכוהול. למעשה ברוב רובם של המקרים המעבר בין צריכה מבוקרת ולא מזיקה לבין הרגל הרסני שאין עליו שליטה מתבצע מבלי שהאדם ירגיש, וגם סביבתו הקרובה תפספס את הנפילה במדרון החלקלק. כשהאדם כבר הופך למכור, המקום שיכול לעזור לו הוא מרכז גמילה מאלכוהול. ברנסאנס ויקטוריה פועל צוות שכולל אנשי מקצוע בכירים ומוכרים בתחום, ובהובלתם מיושמות תוכניות גמילה מתקדמות ואפקטיביות מאוד.

מרכז גמילה מחויב לשתי מטרות: ניקוי הגוף מהאלכוהול מבלי שייגרמו למטופל נזקים, ומתן כלים מתאימים להתמודדות עם הקשיים שעשויים לצוץ בהמשך החיים כך שהאדם לא יחזור להרגל ההרסני. במרכז רנסאנס ויקטוריה מסמנים וי על שתי המטרות החשובות, וזאת בזכות הרופאים הבכירים שמובילים את תהליך הגמילה, והעובדים המסורים אחרים שמיישמים בפועל את התוכניות. גם תשומת הלב המלאה לכל היבט בחיי המטופלים שעשוי להשפיע על אפקטיביות הגמילה נלקח בחשבון וזוכה למענה מקצועי מלא

השלבים במהלך שהות במכון גמילה מאלכוהול

 • יצירת קשר ראשוני – זהו שלב מאתגר במיוחד, שכן במקרים רבים האנשים המכורים לאלכוהול מסרבים להכיר בחומרת הבעיה. תשומת לב מצד הסביבה הקרובה ופעולה נחושה הכרחיות כדי להתניע את התהליך הקריטי.
 • הגעה לפגישה ואבחון – באופן טבעי ישנן רמות שונות של התמכרות לאלכוהול. אבחון מקצועי מאפשר להבין עד כמה השתרש ההרגל, ובהתאם עד כמה קשה, פיזית ונפשית, תהיה הגמילה. על בסיס המידע המתקבל ניתן לתכנן תוכנית גמילה אפקטיבית מותאמת אישית לכל אדם.
 • אשפוז – במהלך ניקוי הגוף מאלכוהול ישנן תופעות לוואי קשות שמחייבות השגחה צמודה, ועל כן ייתכן צורך במעבר גמילה בתנאי אשפוז מלא המכון.
 • ניקוי הגוף וניתוק התלות בחומר – כאמור תחת השגחה קפדנית במיוחד 24/7.
 • מענה לפן הנפשי של הגמילה – צריכת יתר של אלכוהול נגרמת משלל סיבות, ובראשן מצוקות רגשיות שחשוב למצוא להן מענה.

מרכז גמילה פרטי מאלכוהול

אלכוהול הוא אחד החומרים המסוכנים ביותר שיש. זה אולי נשמע מוזר, שהרי מדובר בחומר חוקי לגמרי, ואפילו כזה שנהוג לצרוך אותו באירועים חגיגיים ובמפגשים חברתיים – אבל דווקא בשל כך הסיכון כל כך גדול. בכל יום מתרחשת בממוצע תאונת דרכים אחת עקב השפעת אלכוהול, ולפי מחקרים שונים, מתוך כל 100 נהגים שנהרגו בתאונת דרכים, בין 15 ל-20 היו שיכורים. בנוסף שתייה לא מבוקרת ומתמשכת גורמת לנזקים חמורים לכבד ולאיברים נוספים, מגדילה את הסיכון ללקות בסרטני הקיבה והוושט ומשבשת את שיקול הדעת. בנוסף התמכרות מובילה לעיתים להרס מערכות היחסים החשובות של האדם, וגם לדיכאון. במרכז רנסאנס ויקטוריה תמצאו מכון גמילה מאלכוהול עם ניסיון של יותר מעשרים שנה וצוות מיומן במיוחד – ובהתאם הצלחות רבות.

טיפול גמילה מאלכוהול עם שיקום מקיף וליווי בהמשך הדרך

ברנסאנס ויקטוריה פועל כאמור מכון גמילה מאלכוהול שמבצע את כל השלבים הנ"ל במקצועיות גבוהה במיוחד ותחת הפיקוח של פסיכיאטר בכיר ומנהלים בעלי ניסיון של עשרות שנים בתחום הגמילה. על-מנת להבטיח שהאדם לא יחזור להרגל הבעייתי, מתבצע שיקום מקיף, כולל התייחסות מעמיקה לאינטראקציות חברתיות, תעסוקה ועוד. הליווי נמשך גם לאחר היציאה מהמכון, וכולל הושטת עזרה בכל רגע של מצוקה.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
אתם לא לבד, השאירו פרטים או התקשרו 1800205077
נשמח למילוי פרטים שיסייעו לנו טרם החזרה :)
תודה שפנית לרנסאנס-ויקטוריה, אנחנו כאן עבורך