רנסנס ויקטוריה – מרכז רפואי לגמילה מסמים ואלכוהול

אתם לא לבד, השאירו פרטים או התקשרו

גמילה מאלכוהול

התמכרות לאלכוהול היא דבר מהיר יחסית, אך תהליך הגמילה המקובל לוקח חודשים ולאחר מכן נמשך כל החיים. את שלבי הגמילה מאלכוהול נהוג לחלק לשני חלקים עיקריים. לפני תחילת הטיפול, המטופל עובר אבחון רפואי מקיף, כולל היסטוריית התמכרויות, ניסיונות גמילה, סקירת המצב הפיזי והנפשי. במקרים רבים בנוסף לאבחון ראשוני, המטופל עובר בדיקות פסיכיאטריות ונרקולוגיות מקיפות במרכז גמילה מאלכוהול.

גמילה מאלכוהול – תסמינים גופניים

בתחילת הטיפול ישנו צורך לנתק את הקשר הפסול שבין הנגמל למשקאות חריפים. זוהי גמילה מאלכוהול מההיבט הגופני, כאשר המטופל לומד לעקור את הרגלי השתייה הקודמים שלו מחיי היומיום ומתמודד עם תסמינים שונים ומשונים שמרגיש הגוף אשר לפתע הפסיק לקבל “תמריצים” משכרים.

בין התסמינים הבולטים ניתן למנות הזעת יתר, דופק מואץ וחוסר תיאבון. מקור התסמינים הללו המתרחשים תוך כדי תהליך גמילה מאלכוהול, הוא בגוף האדם שלמד לפתח תגובות חיוביות כלפי משקאות חריפים ועכשיו נאלץ להסתגל ל”יובש” הבלתי צפוי והלא-מוכּר. במצבי קיצון ייתכנו הזיות, דמיונות שווא ושמיעת קולות. יצוין שהרפואה המודרנית יודעת למזער את השפעת התסמינים הנ”ל ולהצעיד את הנגמלים מאלכוהול על דרך המלך באופן מבוקר ובטוח. בין היתר, על מנת להפחית את עצמת התסמינים, הרופאים שעוסקים בגמילה מאלכוהול ממליצים על תרופות ממשפחת הבנזודיאזפינים בעלות השפעה שנמשכת לאורך זמן, עם מינימום של סיכונים.

גמילה מאלכוהול בטיפול התנהגותי

השלב השני של הגמילה מאלכוהול מתמקד בגמילה אמוציונלית וקוגניביטית. הנגמל לומד להכיר את עצמו מחדש ולחשב את מסלול חייו תוך הימנעות ממצבים שמועדים לפורענות ועלולים להכניסו אל מעגל האלכוהול בחזרה. למעשה, כל דקה וכל שעה שעוברת על הנגמל בהיותו נקי מהטיפה המרה, היא עדות להצלחת הטיפול.

מבחינה מעשית, תהליך הגמילה מאלכוהול מורכב שווה בשווה מטיפול תרופתי וממתן תמיכה נפשית. פסיכולוגים מקצועיים משתמשים במגוון הכלים הקיימים על מנת לעזור למטופל להתנהל נכון בתקופות של עליות ומורדות, משברים, לחץ בעבודה וכיוצא באלה. הניסיון רב השנים הראה כי קבוצות תמיכה, במסגרת מסגרת גמילה ומחוצה לה, מהווים נדבך חשוב בדרכו של הנגמל אל היעדר התלות. “מכל מלמדיי השכלתי”, אומר הפתגם העתיק. חברים בקבוצות תמיכה חולקים זה עם זה את החוויות שצברו, מחליפים טיפים לגמילה מוצלחת מאלכוהול, נותנים כתף תומכת והעיקר, מאפשרים להרגיש שווה בין שווים.

גמילה מאלכוהול בעמותת מעל הסם בתוכנית מובילה

שיטת הגמילה החשבת ליעילה ביותר, פותחה בארה”ב וידועה תחת השם “תכנית 12 הצעדים”. מדובר בקבוצות תמיכה שחבריהם עוברים שינויים חברתיים, התנהגותיים וקוגניטיביים בניסיון לחשב את מסלולם מחדש. כל אחד מקבל כלים שיעזרו לו בעתיד להתמודד עם מציאויות מורכבות, לזנוח את הרגלי העבר והעיקר, לסגל סגנון חיים חדש ובריא, כיאה למי שעבר גמילה מאלכוהול בצורה מוצלחת.

יש לקחת בחשבון כי גמילה מאלכוהול היא לא תהליך נקודתי שמתחיל ומסתיים במסגרת גמילה כזאת או אחרת. על הנגמל להשקיע מאמץ יומיומי במטרה לשמור על חייו החדשים, לבנות סביבה תומכת ולא להתפתות להרגלי העבר. בחלוף מספר שנים שעברו על מי שעבר גמילה מאלכוהול, ניתן יהיה לדון בהצלחת התהליך.

מחפשים את הפתרון להתמכרות?

תנו לנו לעזור לכם| מלאו את הפרטים כדי להתחיל מחדש

כמה סיבות לבחור דווקא במרכז שלנו

מרכז גמילה מסמים ושיקום נרקומנים ואלכוהוליסטים רנסנס פועל 24 שעות ביממה. במרכז הגמילה, עובד צוות מקצועי בעל ניסיון של שנים רבות שעבר הכשרה מיוחדת לעבודה עם מכורים בתנאי אשפוז. אנו, במרכז גמילה מקפידים על תנאי מחיה טובים ותנאים שיכבדו את המטופלים, חדרים ממוזגים, חדר אוכל מרווח וממוזג, מועדון, מתקני כושר, מקלחות ושירותים ברמת מחייה טובה, אגב במקום, אנו מקפידים לשמור על אווירה של בית, על מנת לתת הרגשה נינוחה למטופלים.

1

צוות רפואי

צוות מקצועי ויחודי עם ניסיון רב שנים וברמה מקצועית גבוה ביותר. בין אנשי צוות רופאים מומחים, אחים ואחיות מוסמכים, עובדים סוציאליים, פסיכולוגים מדריכים ומנחי קבוצות מוסמכים.
2

אחים ואחיות 24 שעות

הצוות המקצועי שלנו עומד לשירותכם 24 שעות ביממה!
3

רישיון מיוחד לסמים ואלכוהול

רנסנס – ויקטוריה הינה הקליניקה היחידה עם האישור לגמילה גם מאלכוהול גם מסמים.
4

אנחנו מדברים בכל השפות

אנחנו מדברים בכל השפות: עברית, אנגלית, רוסית, צרפתית, ערבית וכו'.

שירותים נוספים

מידע נוסף בנושא

הקשיים בתהליך הגמילה מאלכוהול

אפשר למצוא בשוק משקאות חריפים הכוללים אלכוהול באחוזים שונים. כאשר משתמשים בו יתר על המידה, האלכוהול אינו בריא עבור גוף האדם ויכול לגרום לנזקים רבים. ועל כן, אדם אשר שותה אלכוהול באופן שגרתי עלול להתמכר לחומר זה. על מנת להצליח להיגמל מהתמכרות זו, ניתן לבקש את עזרתו של מוסד גמילה מאלכוהול. תכירו את רנסאנס-ויקטוריה, זהו מרכז רפואי לגמילה מסמים ואלכוהול. בעזרתו של צוות מקצועית עם ניסיון רב, מוסד זה מעניק שירותים רבים כגון, טיפול קבוצתי וטיפול פרטני, גמילה באשפוז מלא, גמילה פיזית, ליווי מלא של עבודה סוציאלית, טיפול פסיכו – סוציאלי וראיון קבלה לקהילות טיפוליות.

כאשר מטופל נכנס למושג גמילה מאלכוהול, מומלץ שידע איזו תהליך הוא הולך לעבור. התהליך מחולק לשלושה שלבים: שלב הפיזי הקשה ביותר, שלב התאוששות והשלב האחרון יהיה השגת ההבנה שאפשר לחיות ולהתמודד עם הקשיים שהחיים מציבים בפנינו מבלי לצרוך אלכוהול. מכיוון שתהליך זה אינו קל עבור מכורים המגיעים למוסד, הם עשויים להתמודד עם קשיים רבים. חלק מהם כולל גם את הנקודות הבאות:

 • הקושי הכי בולט אשר כל מכור מרגיש, הוא החוסר בגוף של שתיית אלכוהול. בתחילת התהליך הקשיים הינם פיזיים, מכוון ששתייה חריפה גורמת לנזקים עבורו. על מנת להצליח להיגמל משתייה זו, הינם עוברים תקופה לא קלה ומרגישים התכווצויות בשרירים, רעד ותסמינים נוספים אחרים.
 • במהלך טיפול הגמילה, המכור עשוי להיתקל במצבים שונים אשר יגרמו לו לרצות לחזור ולשתות, זאת לרבות קשיים נפשיים ופיזיים. על כן חשוב מאוד לבחור במוסד גמילה מקצועי מאלכוהול המעניק את השירותים הטובים ביותר עבור המטופלים.

גמילה מאלכוהול באמצעות טיפול התנהגותי

טיפול זה מיועד למטופלים אשר עברו את השלב הראשון, כלומר השלב הפיזי של גמילה מאלכוהול. טיפול התנהגותי מאפשר למטופל להכיר את עצמו מחדש, להבין מי הוא, מה מטרתו בחיים, מהם התחביבים שלו וכדומה.

התמכרות לאלכוהול גורם לנזק רב מבחינת רפואית והתנהגותית. ועל כן, שלב זה מאוד משמעותי ומאפשר למכור ללמוד מחדש כיצד מתנהגים ואיך ניתן להתמודד עם הצרות והקשיים של חיי האדם בלי שתייה חריפה.

איך נזהה מתי נדרשת גמילה מאלכוהול

התמכרות לאלכוהול פוגעת בכל שכבות האוכלוסייה. המשקה זמין, קיים בכל בית, נמצא על השולחן במהלך קידוש וחגי ישראל וגם באירועים חברתיים. גמילה מאלכוהול היא השלב המתקדם, אחרי ההבנה וההפנמה של האדם שהוא מכור ואיבד שליטה על הרגלי השתייה. בני נוער, צעירים ומבוגרים שותים משקאות אלכוהוליים בהזדמנויות רבות בחברה, אך לעיתים השתייה הופכת למצב קבוע. הצורך להתמודד עם חרדות, קשיים, פרידות, אובדן או פיטורים עלול לגרור פנייה לאלכוהול כדי "לברוח", ולאחר שימוש ממושך מגלים שאי-אפשר להפסיק. גמילה באופן עצמאי אפשרית אך קשה יותר מאשר בליווי ובטיפול. הגמילה הגופנית היא השלב הקל יחסית כשמדובר באלכוהול, אך הגמילה הנפשית מורכבת יותר. מרכז רנסאנס-ויקטוריה מסייע למכורים להיגמל באווירה נעימה וביתית.

 

התמכרות לאלכוהול הינה פיתוח תלות – וזאת, באופן הדרגתי. כמו כן, ההתמכרות הינה בעלת מאפיינים של הידרדרות. כדי שניתן יהיה לאדם המכור לשקם את חייו, השלב הראשון לקראת טיפול בהתמכרות לאלכוהול הוא לזהות אותה. נציין מספר פרמטרים אליהם חשוב לשים לב:

 • שתייה מרובה – כמו גם הסתר של הרגל מגונה זה.
 • שינויים במראה החיצוני של המכור.
 • ריח גוף יוצא דופן, כמו גם ריח חריף של אלכוהול מהפה.

 

הטיפה המרה מאוד

כדי שניתן יהיה לשוב לחיי יום-יום תקינים, מאוזנים ובריאים, חשוב ליצור שגרת חיים שונה ובאופן מדורג; שגרת חיים המפנה את יכולות ההתמודדות וההסתגלות לאפיקים אחרים. במקרים אלו, חשוב לפנות אל מרכז גמילה מאלכוהול; מרכז המעניק טיפול הוליסטי אותו מעבירים אנשי מקצוע מנוסים ומיומנים. טיפולי גמילה מאלכוהול משלבים מענה גופני ונפשי, כדי שהמטופל יצליח להתמודד עם שגרת יומו גם בצאתו ממוסד הגמילה. אם גם אתם מחפשים פתרון מהיר לבעיות בבקבוקי אלכוהול, אנחנו ברנסאנס-ויקטוריה נעזור לכם למצוא את ההקלה ללא אלכוהול. אם אתם מרגישים שלהפסיק לשתות זו משימה קשה לביצוע לבד, אנו מזמינים אתכם לפנות לרנסאנס-ויקטוריה, מרכז גמילה המטפל במגוון רחב של התמכרויות עם צוות מקצועי. הצוות הטיפולי מתמחה בטיפול בהתמכרויות ונותן מענה כולל באווירה נעימה.

אלכוהוליזם גמילה

אלכוהול הוא מוצר מתעתע. מצד אחד הוא חוקי לחלוטין והשימוש בו מקובל בקרב רוב שכבות האוכלוסייה, ואפילו שתיית משקאות אלכוהוליים על-ידי צעירים יחסית לא נתפשת כקטסטרופה. לכל עם משקאות שמזוהים עמו, למשל האוזו היווני, הסאקה היפני או הטקילה המקסיקנית, באירועים חגיגיים כמעט חובה לשתות יין או משקאות אחרים, ובאופן כללי רובנו מתייחסים אל אלכוהול כאל דבר חיובי ומשחרר שמשמח לבב אנוש.

מצד שני צריכה לא מבוקרת של אלכוהול מובילה לנזקים חמורים לרבות בעיות רפואיות חמורות. לא תמיד קל לזהות את המעבר משתייה חברתית ונשלטת להתמכרות מזיקה, ולכן השלב הראשון של גמילה מאלכוהול הוא לזהות את הצורך במעבר של תהליך מקצועי. הידע הרב שהצטבר במרכז רנסאנס ויקטוריה מסייע לקרוביו של אדם שהתדרדר לשתייה מופרזת לסייע לו לקבל עזרה הכרחית.

באילו מקרים כדאי לשקול גמילה מאלכוהול במרכז גמילה?

 • רגשות אשם – אם ישנם מצבים שבהם האדם צורך אלכוהול ולאחר מכן מביע על כך חרטה, זוהי אינדיקציה מובהקת לחוסר יכולת לשלוט בהרגל. ככל שתדירות הופעת רגשות האשם ועוצמתם גדלה, כך חשוב יותר להתניע תהליך גמילה מקצועי בהקדם.
 • שתייה בסיטואציות חריגות – מי שנוהג לצרוך משקאות אלכוהוליים על הבוקר סובל כנראה מהתמכרות. עוד אינדיקציה היא כמויות האלכוהול שהאדם שותה לבד, שלא כחלק מאינטראקציה חברתית כלשהי.
 • תגובות עוינות – אדם שמגיב באופן עוין ולא ענייני כשעולה סוגיית השתייה הוא אדם שבסבירות גבוהה איבד שליטה על ההרגל.
 • מוזנחות כללית – אדם שמזניח את המראה החיצוני שלו, את היחסים החברתיים (ולפעמים גם את העבודה), פעילויות פנאי שבעבר היו חשובות לו וכו', הוא אדם שזקוק לעזרה מקצועית.

מה כולל טיפול גמילה מאלכוהול

השלב הראשון של גמילה מאלכוהול הוא אבחון מקיף, שכולל גם את ההיבטים הפיזיים וגם את אלה הנפשיים. לאחר איסוף המידע בונה הצוות המיומן של מרכז רנסאנס ויקטוריה תהליך גמילה מותאם אישית לכל אדם. יישום התוכניות מתבצע באופן מוקפד, וכולל השגחה צמודה ותשומת לב מלאה לכל ניואנס בהתנהגות של המטופל. במסגרת התהליך המובנה מתקיימים גם מפגשים קבוצתיים שמספקים תמיכה יקרת ערך והזדמנות טובה לשיקוף המציאות, וכמו כן ישנה התייחסות לשיקום הכולל של הנגמל, כך שלא יחזור להרגל המזיק אלא יוכל להתמודד היטב עם המציאות, על המהמורות השונות שהיא מייצרת.

גמילה מאלכוהול בחינם

התמכרות לאלכוהול גובה מחיר יקר מאוד ממי שאיבד שליטה על צריכת המשקאות המשכרים. המחיר הוא גם בהיבט הפיזי, גם בהיבט הרגשי, גם בהיבט החברתי ובאופן טבעי גם בהיבט הכלכלי: הסבילות שמפתח הגוף לאלכוהול מובילה את האדם המכור לשתייה במינונים הולכים וגדלים, ויש כמובן צורך לממן את ההרגל. בהתאם קל להבין מדוע ישנו רצון למצוא גמילה מאלכוהול בחינם, מה גם שבמקרים רבים אלכוהוליסטים לא מצליחים לעבוד באופן סדיר וקבוע, ובמצבים מסוימים ישנה גם תחלואה כפולה עקב אובדן השליטה. באמצעות משרד הבריאות ניתן להגיע למרכז רנסאנס ויקטוריה שמפעיל מוסד גמילה מאלכוהול בעל ניסיון רב ועוד יותר מכך הצלחות מוכחות – בזכות הצוות המקצועי והמחויב לתהליך.

מי זכאי לתהליך גמילה מאלכוהול בחינם?

הגמילה בתנאי אשפוז מלא ותחת השגחה צמודה מיועדת למי שעומד בקריטריונים הבאים:

 • אלכוהוליסטים קשים – כלומר מי שכבר ניסה להיגמל באופן אמבולטורי אבל כשל
 • סכנת חיים – מכורים לאלכוהול שסובלים מתחלואה נלווית, פיזית או נפשית.
 • דרי רחוב – וגם מי שזקוק לסביבה מגוננת לצורך הגמילה.

הגורמים אשר מפנים אנשים מכורים לאלכוהול הם מרפאות בריאות נפש, רופאי משפחה, מחלקות רפואה דחופה ועמותת אפשר.

גמילה מאלכוהול פרטי בחינם עם אנשי מקצוע מנוסים ומחויבים

חשוב להדגיש כי גמילה מאלכוהול בחינם דרך משרד הבריאות כרוכה עבור חלק מהמכורים בהשתתפות עצמית מסוימת. בכל מקרה מדובר בתהליך שנמשך עד 21 ימים עם אפשרות להארכה במידת הצורך. התהליך מתבצע בתנאי אשפוז במתקן המאובזר והמרווח של רנסאנס ויקטוריה, תחת השגחה צמודה של צוות רפואי מיומן במיוחד. התהליך כולל גם התייחסות לפן הנפשי, שכן כמו כל התמכרות, גם שתיית אלכוהול בלתי מבוקרת ובלתי נשלטת נגרמת עקב מצוקות רגשיות שהאדם לא הצליח להתמודד איתן באופן תקין.

מתן כלים שמאפשרים יציבות רגשית ויכולת לצלוח גם סיטואציות קשות הוא חלק בלתי נפרד מהתהליך. בנוסף כוללת הגמילה גם התייחסות לאספקטים משמעותיים אחרים ובפרט שיקום מערכות היחסים של המטופל. חשוב להדגיש שגם לאחר הניקוי הפיזי של הגוף, סיום האשפוז והחזרה לקהילה, התהליך נמשך והליווי של אנשי המקצוע המנוסים של המכון מספק תמיכה נחוצה. התוצאה: אחוזי הצלחה גבוהים, כולל במקרים קשים במיוחד, ומטופלים שנשארים פיכחים לטווח ארוך.

מוסד גמילה מאלכוהול

התמכרות לאלכוהול מוגדרת כצריכה בלתי נשלטת של משקאות משכרים, וכשהאדם לא מסוגל להפסיק לשתות גם כשהוא מודע לכך שמדובר בהרגל מזיק מאוד. מאפיין מהותי נוסף של ההתמכרות הוא החשיבה התכופה והאינטנסיבית על הדרכים האפשריות להשגת אלכוהול, כשבחלק מהמקרים כל האמצעים כשרים כדי להגיע למשקה. עוד כדאי לדעת שאלכוהוליזם מייצר שינויים במוח, גם מבחינה עצבית וגם מבחינה מולקולרית, וחלקם אף בלתי הפיכים – ולכן הקושי העצום להיגמל מההרגל. בחלק מהמקרים נדרש אשפוז על-מנת להתמודד עם ההתמכרות, ובמקרים אחרים אפשר "להסתפק" בטיפולים יומיים שבסופם האדם יכול לחזור לביתו – ובכל מצב חשוב לבחור נכון מוסד גמילה מאלכוהול עם ניסיון רב. מרכז רנסאנס ויקטוריה הוקם ב-1998 ומאז כבר סייע לאינספור מכורים לאלכוהול (וגם לחומרים אחרים) לצאת לדרך חדשה.

מתי חשוב להגיע אל מוסד גמילה מאלכוהול? סימני אזהרה בולטים

 • הזנחה – ריח גוף רע באופן קבוע וריח פה דוחה, שיער מוזנח, מראה מלוכלך וחוסר הקפדה על היגיינה בסיסית הם אינדיקציות מובהקות להתמכרות.
 • רגשות אשם – כשאדם מרגיש אשמה בגלל הרגלי השתייה, חשוב לעזור לו להגיע אל מקום מתאים שבו יוכל להיגמל.
 • כעס כשעולה נושא השתייה – גם חוסר יכולת לדבר על תפקיד האלכוהול בחייו של האדם, והתפרצויות זעם בכל פעם שהנושא עולה, הם סימנים מדאיגים שמעידים על אובדן השליטה על ההרגל.
 • שתייה בשעות לא מקובלות – אדם שרוצה לצרוך אלכוהול מיד כשהוא מתעורר בבוקר הוא אדם שזקוק לעזרה.
 • כמויות הולכות וגדלות – הסבילות שהגוף מפתח לאלכוהול גורמת למכורים להגדיל את המינון. התוצאה: נזקים הולכים ומחמירים ודחיפות הולכת וגדלה להגיע לגמילה.

מוסדות גמילה מאלכוהול- הידע רחב ההיקף שיוצר את ההבדל ועוזר להיגמל

סיכויי ההצלחה של תהליך מסודר במסגרת מוסד גמילה מאלכוהול נקבעים בעיקר לפי איכות הצוות. במרכז רנסאנס ויקטוריה מובילים את תהליכי הגמילה מייסדי המרכז, דמויות שהפכו לשם דבר בקרב קהילת המכורים לשעבר, ואיתם פסיכיאטר בכיר, פסיכולוגים, רופאים, רופאות, אחים ואחיות ועוד – כולם בעלי ניסיון וכן אישיות מתאימה לטיפול באנשים שהגיעו לשפל המדרגה. השילוב בין הידע המעמיק והמחויבות המוחלטת לתהליך מייצר הצלחות מרשימות, ומאפשר לכל מטופל לעלות על מסלול חדש וגם להישאר בו לטווח הארוך.

חברה לקידום אתרים חברה לקידום אתרים