גמילה מסמים קלים

גמילה מסמים קלים, בדומה לשבירת דפוסי התמכרות אחרים, דורשת ליווי של צוות מקצועי ועתיר ניסיון.

אף על פי שנהוג לבצע חלוקה בין סוגי הסמים לקשים ולקלים, גמילה מסמים קלים איננה משימה פשוטה והיא דורשת זמן, סבלנות ומשאבים מצד המשתקם כמו גם מהצד המשקם.

לא לשכוח כי מכורים לסמים קלים יאלצו להתמודד, לצד דפוסי ההתמכרות ההרסניים, גם עם השלכות רפואיות שיש לטפל בהן.

אין ספק, תהליך הגמילה מסמים קלים דורש התמודדות כוללנית.

נקודות חשובות בגמילה מסמים קלים

על מנת שיוכל לחזור לשגרת חיים נורמטיבית וחיובית, על המשתקם לעבור תהליך גמילה משימוש בסמים קלים.

במקביל, חשוב לדעת אילו סמים נחשבים לקלים, ואילו תסמינים הוא עתיד לחוות לאורכו של תהליך הגמילה.

אילו סמים נחשבים לקלים?

סמים קלים נחשבים לכאלו שניתן, בדרך כלל, לעשן אותם כמו סיגריה.

לרוב, סמים אלו יכללו מריחואנה וחשיש, שאת שניהם מפיקים מצמח הקנביס, כאשר רמת ההתמכרות שלהם נחשבת – באופן מטעה – לנמוכה.

התגובה המידית של סמים אלו, לאחר השימוש בהם, מתבטאת, למשל, בתחושת אופוריה ותאבון רב, לצד דיסאוריינטציה.

אף על פי שמדובר בסמים קלים, אנשים רבים מפתחים בהם תלות גבוהה כדי לצלוח את חיי היום יום שלהם. תלות זו, בהתאם, מביאה להתמכרות שיש ללמוד כיצד להשתחרר ממנה.

תסמיני גמילה מסמים קלים

בדומה לגמילה מהתמכרויות לחומרים אחרים, הנגמלים מסמים קלים יאלצו עם התסמינים הבאים:

  1. תסמיני גמילה פיזיים – תסמינים אלו יכולים לבוא לידי ביטוי, למשל, בעייפות, הנובעת מהימנעות מהחומר הממכר, וכאבים חזקים לאורך כל הגוף – כולל כאבי ראש ושרירים.
  2. תסמיני גמילה רגשיים – קשים לא פחות מתסמיני הגמילה הפיזיים, הם ההיבטים הרגשיים של הגמילה מסמים קלים. למה הכוונה? רבים חווים תחושה של עצבות, דיכאון או חרדה בתהליך הגמילה. הסיבה המקורית לשימוש בסמים – בין אם קלים או קשים – היא למצוא גורם חיצוני שיסיח את הדעת מהמציאות הקשה ומהרגשות הכואבים. כעת, הגורמים אינם, והמשתקם חווה רגשות אלו בעוצמות חזקות – ללא הגורם המתווך וההרסני הזה.

גמילה מסמים קלים – אין דבר העומד בפני הרצון

שימוש בסמים קלים, כאמור, הוא חמור לא פחות משימוש בסמים קשים. עמותת מעל הסם, בהתאם, תסייע לאורכו של תהליך הגמילה; תהליך הכולל אשפוז במרכז גמילה, טיפול של עובדי פסיכו-סוציאליים, כמו גם ליווי צמוד של עובדים סוציאליים.

המלצות מטופלים

מתלבטים? זה מובן, אנחנו כאן לעזור לכם

קדימה, מלאו את הפרטים אנחנו כבר נדאג לכם להכל

גמילה מסמים קלים – למנוע את הנזקים

גמילה מסמים קלים אינה דבר קל ועלולה להטעות. ההגדרה של סמים כקלים לא הופכת אותם למזיקים פחות או לכאלה הגורמים לתלות פחותה. אף על פי שהשימוש בחשיש או בגראס הפך בשנים האחרונות רווח בחברה, העישון החברתי הזה עלול להפוך לצורך יום-יומי שלא ניתן להסתדר בלעדיו, ואז אנחנו מדברים על התמכרות. כמו כל חומר ממכר, הדחף להשתמש בו הוא הדרגתי – ובלי להרגיש נוצר דפוס שימוש קבוע ותלות גופנית ונפשית. הגמילה, כמו כל גמילה, מצריכה טיפול כוללני של צוות מקצועי כדי לנתק את המעגל של קושי, בריחה לחומרים ממכרים, הרגשה זמנית של הקלה, ושוב קושי. ברנסאנס-ויקטוריה אנו מטפלים לאורך שנים בהתמכרויות לסמים קלים וקשים ומאפשרים למכורים לחיות את חייהם אחרת.

גמילה מסמים קלים - לא בהכרח קל

ההגדרה של "סמים קלים" אינה הופכת את השימוש בהם לבטוח. אמנם השימוש בקרב צעירים, בני נוער או תרמילאים קיים ואף נמצא בעלייה, הנזקים בעישון תדיר עלולים ללוות את המשתמשים לאורך שנים. אם אתם חשים שהצורך בחומרים המוגדרים סמים קלים מנהל את חייכם, והופך להיות חלק קבוע משגרת יומכם – פנו אלינו לייעוץ. גמילה מסמים קלים מתבצעת על ידי צוות מקצועי במכון רנסאנס-ויקטוריה, אשר מטפל לא רק בפן הגופני של ההתמכרות, אלא מסייע לכם ללמוד להתמודד אחרת גם עם קשיים או לחץ חברתי.
הנזק בשימוש בסמים קלים מערב את כל תחומי החיים:
  • בעיות רפואיות ורגשיות – מחלות ונזקי גוף כגון: פגיעה במערכת הנשימה, השפעה על הכרומוזומים והדי-אן-איי שבתאים. לעיתים, הגוף מתקשה להיפטר מהחשיש והחומר נשאר בגוף זמן רב. כמו כן, יכולה להיווצר פגיעה בקואורדינציה ובתפקוד החושי והתפיסתי. לצד הבעיות הפיזיות הללו, ישנן גם בעיות רגשיות כדוגמת יצירת תלות מכך שהסמים ייגמרו. בנוסף לכך, ישנם שינויים קיצוניים במצב הרוח, לצד פגיעה בזיכרון ועוד.
  • בעיות כלכליות – סמים עולים כסף, והצורך להשיג את הסמים יוצר לחץ למצוא מימון לכך בכל מחיר.
  • בעיות חוקיות – הפגיעה בקואורדינציה יוצרת סיכון בנהיגה, שאינה חוקית אחרי שימוש בסמים. כמו כן, הצורך להשיג סמים שאינם זמינים עלול לגרום לפנייה לסוחרי סמים.

תהליך גמילה מסמים קלים

גמילה מסמים קלים נתפשת לפעמים כמשימה פשוטה יחסית, אבל בפועל גם מריחואנה וחשיש עלולים לגרום להתמכרות קשה וכתוצאה מכך לקושי להשתחרר מההרגל. עוד כדאי לזכור ששימוש בסמים אלה, ובפרט בתדירות גבוהה ובמינונים משמעותיים, מוביל לפגיעה בתפקוד הקוגניטיבי, נטייה מוגברת להתקפי חרדה, דלקות בדרכי הנשימה ונזקים נוספים. בהתאם, בחלק מהמקרים תהליך הגמילה מהסמים הקלים יתבצע בתנאי אשפוז מלא על-מנת להבטיח מקסימום סיכויי הצלחה. בכל מקרה חשוב להגיע לאבחון מקיף במרכז רפואי שכבר צבר ניסיון רב בתחום, דוגמת מרכז רנסאנס ויקטוריה.

מכון גמילה מסמים קלים

במרכז רנסאנס ויקטוריה הצטבר ידע מקצועי רחב היקף לגבי גמילה מסמים קלים. על בסיס ניסיון זה, כמו גם הבקיאות המעמיקה של חברי הצוות באופן כללי, פותח תהליך יעיל מאוד שמניב תוצאות מרשימות. התהליך כולל אבחון מדויק של המצב הקיים, בדיקות רפואיות חיוניות, הצבת מטרות ברורות ושימוש בכלים רלוונטיים כדי לממש את המטרות. הצוות מורכב מאנשי ונשות מקצוע בתחומי הפסיכיאטריה, הפסיכולוגיה, הנוירולוגיה, העבודה הסוציאלית ועוד, והשילוב ביניהם מוביל לגמילה אפקטיבית במיוחד.

האתגרים העיקריים של גמילה מסמים קלים

  • הבנה שיש צורך בגמילה - משתמשים רבים בקנאביס על צורותיו השונות משוכנעים שהם לא מכורים, ושיש להם שליטה מלאה על התדירות והמינון. בחלק גדול מהמקרים בני המשפחה או אנשים אחרים בסביבה הקרובה הם אלה שמניעים את התהליך, וכדי לעשות זאת ביעילות וללא עיכובים מיותרים כדאי להתייעץ עם אנשי מקצוע מנוסים.
  • מחיקת התלות - חשיש ומריחואנה עשויים לייצר תלות פיזית, ועוד יותר מכך תלות רגשית משמעותית. בהתאם המרכיב העיקרי בגמילה הוא שחרור התלות המגבילה, כולל התייחסות רפואית מקיפה לתסמינים שעלולים להיווצר במהלך הפסקת השימוש בחומרים הממכרים.
  • מניעת חזרה להרגל הבעייתי - גמילה מסמים, ובפרט אם היא מתבצעת בתנאי אשפוז ובניתוק מוחלט מהיומיום של המטופל, היא תהליך עוצמתי מאוד ולכן גם כזה שמייצר שינוי משמעותי מאוד. יחד עם זאת האתגר לא מסתיים עם ניקוי הגוף וחיזוק הנפש, אלא נמשך גם אחרי החזרה לשגרה. מרכז גמילה מקצועי מלווה את המטופלים גם בהמשך הדרך ומוודא שהם מתמודדים היטב עם כל מהמורה.
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
אתם לא לבד, השאירו פרטים או התקשרו 1800205077
נשמח למילוי פרטים שיסייעו לנו טרם החזרה :)
תודה שפנית לרנסאנס-ויקטוריה, אנחנו כאן עבורך