רנסנס ויקטוריה – מרכז רפואי לגמילה מסמים ואלכוהול

אתם לא לבד, השאירו פרטים או התקשרו

גמילה מתרופות

התמכרות היא מצב של תלות פסיכולוגית וגופנית בחומר או בפעילות כלשהם. התמכרות מתאפיינת בהתנהגות כפייתית שנועדה להשיג את אותו גירוי, אשר ממשיכה גם כאשר היא ובילה להשלכות שליליות ובאה על חשבונם של צריכים חשובים אחרים פסיכולוגיים וגופניים כאחד ומשנה וגם כן פוגעת ביחסים משפחתיים וחברתיים. להתמכרות יש שוני בצורת הביטוי של התופעה ובסוגי התוצאות אך הדרך שבה היא נרכשה לרוב זהה.

התמכרות היא בעיה שמקיפה תחומים רבים, היא עלולה לגוע בתפקודו הנורמטיבי של האדם, יחסים בינאשיים, תחומים כלכליים וכו'. המשותף בין כל סוגי ההתמכרויות היא התלות הנפשית או הגופנית בגורם שאליו מתמכרים. תלות נפשית – מהווה תשוקה חזקה לתחושות מסוימות כמו: אושר, שלווה וכו', שאותה משיג התמכר חומר או גורם ממכר. תלות גופנית – מהווה צורך להגביר את הכמות הנדרשת של החומר והגורם כדי להשיג את השפעה. התמכרות היא תופעה מוכרת מזה אלפי שנים, אך יחד עם התפתחות של חברה האנושית, מדע והתקדמות טכנית יצאו לעולם סוגי חומרים רבים חדשים (טבעיים וסיטטיים) ושוק של כל סוגי תרופות נהיה כל כך עשיר, אשר בתורו גדל ומגוון המכרות כבעיה מאוד רצינית, בולטת וצורכת גישות ושיטות טיפולי חדשות. נכון להיום התמכרויות הנפוצות ביותר המצריכות התערבות וטיפולי גמילה רב תחומים הם:

 1. התמכרות וגמילה מאופייטים (אופייוידים).
 2. גמילה מכדורי מרשם שונים (ליריקה, ריטלין וכו').
 3. גמילה מכדורי הרגעה (בנזודיאזפינים).
 4. גמילה ממשככי כאבים.
 5. גמילה מקנבינוידים מעובדים (נייס גאי).
 6. גמילה מסמי "פיצוציות".
 7. גמילה מתרופות אופיאטיות

חומרים מקבוצת אופייטים הם חומרים כמעט עתיקים ביותר וידועים לבני אדם מזה אלפי שנים. הם מתחלקים לאופייטים טבעיים וסינטטיים. שניהם גורמים להתמכרות הן פיזית והן נפשית, אך לעומת סוגי סמים אחרים אופייטים גורמים לתלות פיזית ביותר ותסמני גמילה וסבל פיזי בעת תהליך טיפול גמילה בולטים וחזקים. זה דורש היום להשתמש בגישה ושיטת טיפול מודרנית באמצעות הנפקת תרופות "תחליפי סם" מסוג: סובוקסון, סובוטקס (בופרנורפין) ולבנות תכנית טיפול תרופתי משולב על ידי הורדה הדרגתית של עוצמתם הכדורים תחת השגחה רפואית ופסיכוסוציאלית פרטנית וקבוצתית מקיפה. תהליך עצמו לוקח בין 10 ימים לשבועיים עד להורדת תסמינים שליליים לגמרי וממשיך בניית תכנית שיקומית.

גמילה מתרופות מרשם

 • גמילה מכדורי מרשם שונים, כגון: ריטלין, ליריקה וכוי מכוונת אל הורדת עוצמתם של שימוש לרעה בכדורים מקוריים ומתן תרופות חלופיות, אשר מסוגלות לנפק אותה השפעה ולספק למטופל השפעה ואפקט תרפויטי. כפי שידוע כדורי ריטלין מתחילים לקבוע לילדים ובני נוער אשר מאובחנים ע"י מומחים כסובלים מהפרעת קשב וריכוז. אל עף פי שמראש נקבע והומלץ להיעזר בתרופה בעת עומס הלימודים ומבחנים ההורים לא תמיד שומרים על הנחיות והמלצות רפואיות ובאופן הדרגתי מתפתחת תלות נכרת שבלי התרופה בן אדם לא יכול לתפקד וזה מתמשך עד גיל בוגר ואף מבוגר! אנשי מקצוע ממליצים במקרים כאלה להחליף שימוש בריטלין לתרופה עדינה יותר עם פוטנציאל להתמכרות פחות בולט והעיקר לפקח על כמות שימוש תרפויטית בלבד. כמו כן במשך הזמן הפרעות קשב וריכוז יורדות ואז ניתן לפנות לטיפולים אלטרנטיביים מסוג טיפול קוגנטיבי-התנהגותי תחת מעקב פסיכולוגי.
 • לגבי כדורי ליריקה חשוב מאוד לציין שהתייחסות לכדור זה השתנתה לאחרונה בצורה רצינית מאוד. הכדור בעצם מיועד למטופלים הסובלים מנוירופטיה פריפרית: חולי סכרת, אנשים שעברו טראומות פיזיות קשות, אשר הביאו אותם לתסמונת כאבים כרונית והגבלה בניידות. לאחרונה נודע לציבור הרפואי על הרבה מיקרים של סיבוכים, תופעות לווי ואף מיקרי מוות משימוש טרפויטי בכדורי ליריקה. לכן אנו ממליצים להיעזר בטיפול תחליפי מסוג גבאפנטין, אשר יכול להוריד תסמינים שליליים ולספק לבן אדם הסובל שיכוך כאבים, ניידות מספקת ללא תופעות לווי וסכנת מוות.

גמילה מתרופות הרגעה

גמילה מכדורי הרגעה (בנזודיאזפינים) היום בני אדם עשויים להיתקל במהלך החיים באירועים, חוויות או תקופות שהתחושה הרווחת בהם מאופיינת בחרדה! שינויים פתאומיים בחיים, טראומה, אובדן, חוויות בלתי צפויות, גירושין ואפילו שינויים הורמונליים המאפיין נשים בעת הפסקת מחזור, בהריון או אחרי לידה הם רק חלק מהגורמים להגביר את תחושת החרדה.

ישנם סוגים שונים של חרדה, אך הם באים לידי ביטוי בסימנים דומים: קצב לב מוגבר, מתח, הזעה, פניקה, רעד בגוף ועוד… דרך ההתמודדות האדם עם סימנים היא עירוב ניק תמיכה נפשית ויעזור הן להתמודד גורם מקצועי פסיכוסוציאלי שיעהמפתח להשפעה על התפתחותה או דעיכתה של החרדה. מנגנון הסתגלות בריא ונורמטיבי לחרדה יבוא לידי ביטוי בהתמודדות עם חרדה על ידי מציאת מקורות תמיכה, נטרול מחשבות שליליות, דיבור עצמי ושימוש בשיטות כגון להקל על תסמיני בהכל מה שמאפשר להתמודד בדרכים בריאות בהמשך החיים. כאשר לאדם ש קושי בפיתוח מנגנוני התמודדות שונים הוא עלול לחפש פתרון מיידי. המטרה של פתרון זה לא רק להפסיק את החרדה "כאן ועכשיו", אלא גם למנוע את המחירים שהיא גובה כמו פגיעה באיכות או באפרות קיומה של עובדה, פגיעה בחיי החברה, בתקשורת הבינאישית וביכולת לבנות קשרים, פגיעה בתפקוד המשפחתי וכמובן פגיעה באיכות החיים. היום תרבות פתרונות "האינסטנט" מאפשרת למצוא מענה מיידי גם לחרדה: תרופות בהשפעה מיידית. הן גם משפעיות במהירות, גם חוקיות, לגיטימיות, נפוצות, קלות להשגה ובעיקר מפתות מאוד!

כדורי הרגעה הניתנים על ידי מרשם רופא, הם כדורים השייכים למשפחת הבנזודיאזפינים, כאשר הנפוצים נמכרים תחת השמות: דיאזפם (אסיואל, ואליום), קלונקס, ואבן, לוריוואן, קסנקס ועוד. כדורים אלו גורמים להרפיית שרירים, שיפור אכות השינה. השפעתם המרגיעה מטפלת בדיוק באותן סימנים שכה מעיקים על הסובלים מחרדה, כך שתוך זמן קצר כמעט ולא מרגישים את המתח הגופני, את דפיקות הלב ואת הפחד.

הבעיה היא ששימוש בכדורים יותר מלכוד מסוכן, "חיים ללא כדורים" כבל לא נלקח בחשבון ובאופן הדרגתי להפתעתם אותם אנשים גלים שממשיכים להגדיל מות הכדורים עד כמות מופרזת בשביל לקבל את אותה השפעה לרוגע. במכורים אלו שהם מכחישים את מצבם, ומצדיקים את הצורך הרפואי והלגיטימציה הרפואית " רופא המשפחה רשם לי את הכדורים, לא פסיכיאטר!"

עם הזמן הגוף מסתגל לתרופות ההרגעה, הגוף והנפש נהיים "עצלניים" והחרדה מתעצמת וצפה למרות השימו מכיוון שהגוף מפתח סבילות ומתחיל "לדרוש" יותר ויותר התערבות חיצונית. לא מומלץ לעשות ניסיון עצמאי ופתאומי להפסיק ימוש בכדורי הרגעה מיכיוון שזה עלול להיות מסוכן!

 1. הסיכון הראשון היא מעבר מכדורי הגעה לשימוש בסמים אחרים, בניסיון להקל על תסמיני הנסיגה הקשים.
 2. הסיכון השני הוא התרחשותו של התקף אפילפסיה. הפסקת התרופות באופן פתאומי מכניסה את המוח למצב שבו הוא רגיש להתקף אפילפסיה שעלול לגרום לחבלות ראש, זעזוע מוח וריבוי מכות יבשים. לכן גמילה מכדורי הרגעה חייבת להיעשות באופן מבוקר, ובדומה לגמילה מאלכוהול! המטופל חייב להיות תחת פיקוחו של הרופא בימים הראשונים עד שמתבססת יציבות רפואית.

תהליך הגמילה מתרופות במרכז גמילה

הדרך הנכונה והמומלצת היא הפחתה הדרגתית של המינון. במקביל לגמילה הפיזית יש חשיבות רבה בעירוב גורם מקצועי פסיכוסוציאלי שיעניק תמיכה נפשית ויעזור הן להתמודד עם הגמילה והן לשם מציאת הכוח הפנימי והיכולת של האדם להפחתת החרדה. במקרים מסוימים מומלץ להפנות את הסובל לאבחון פסיכיאטרי ובמידת הצורך לקבוע לו נטילת טיפול נוגד חרדה, אך לא ממשפחת בנזודיאזפינים, עם המשך מעקב פסיכיאטרי לטווח ארוך.

מחפשים את הפתרון להתמכרות?

תנו לנו לעזור לכם| מלאו את הפרטים כדי להתחיל מחדש

כמה סיבות לבחור דווקא במרכז שלנו

מרכז גמילה מסמים ושיקום נרקומנים ואלכוהוליסטים רנסנס פועל 24 שעות ביממה. במרכז הגמילה, עובד צוות מקצועי בעל ניסיון של שנים רבות שעבר הכשרה מיוחדת לעבודה עם מכורים בתנאי אשפוז. אנו, במרכז גמילה מקפידים על תנאי מחיה טובים ותנאים שיכבדו את המטופלים, חדרים ממוזגים, חדר אוכל מרווח וממוזג, מועדון, מתקני כושר, מקלחות ושירותים ברמת מחייה טובה, אגב במקום, אנו מקפידים לשמור על אווירה של בית, על מנת לתת הרגשה נינוחה למטופלים.

1

צוות רפואי

צוות מקצועי ויחודי עם ניסיון רב שנים וברמה מקצועית גבוה ביותר. בין אנשי צוות רופאים מומחים, אחים ואחיות מוסמכים, עובדים סוציאליים, פסיכולוגים מדריכים ומנחי קבוצות מוסמכים.
2

אחים ואחיות 24 שעות

הצוות המקצועי שלנו עומד לשירותכם 24 שעות ביממה!
3

רישיון מיוחד לסמים ואלכוהול

רנסנס – ויקטוריה הינה הקליניקה היחידה עם האישור לגמילה גם מאלכוהול גם מסמים.
4

אנחנו מדברים בכל השפות

אנחנו מדברים בכל השפות: עברית, אנגלית, רוסית, צרפתית, ערבית וכו'.

מאמרים נוספים

מידע נוסף בנושא

עוד על גמילה מתרופות

גמילה מתרופות מתייחסת להתמכרות לתרופות מרשם, הניתנות על ידי רופאים, ולתרופות ללא מרשם, שניתן לרכוש ללא הגבלה. ישנן תרופות הניתנות לשיכוך כאבים לאחר ניתוח, טיפול שניים, כאבי ראש כמו אדוויל ואקמול ועד תרופות נרקוטיות כמו מורפיום, פרקוסט ואוקסיקונטין. ישנן תרופות המיועדות להרגעה ולקשיי שינה, ולעיתים הן ניתנות להקלת סימני חרדה ואפילפסיה. ללא פיקוח רפואי ושימוש נכון בתרופות מרשם הגוף מפתח סבילות, כלומר נדרשת כמות גדולה יותר או תדירות רבה יותר בנטילת התרופה על מנת לקבל את אותה השפעה. כך נוצרת תלות בתרופה והתמכרות, המקשה על המשתמש להפסיק את נטילת התרופה גם כשאינו זקוק לה. מרכז גמילה רנסאנס-ויקטוריה מסייע להפסיק את השימוש בתרופות במקביל להשגחה רפואית.

 

לא כל כאב המצריך שימוש במשככי כאבים צריך ליצור חשש מהתמכרות לתרופה. רוב האנשים נוטלים משככי כאבים או תרופת מרשם אחרת לצורך רפואי, ועם הפסקת הכאב מפסיקים את השימוש. יש בין המשתמשים שלא יפסיקו את נטילת התרופות מפחד של כאב, חרדות, קשיי שינה או רצון להקהות את החושים, ואז קיימת סכנת התמכרות.

התלות במשככי כאבים מתאפיינת בתופעות הדומות להתמכרויות אחרות:

 • שימוש כפייתי – הצורך להשיג את התרופה גם כשאין מרשם מרופא הופך לעיסוק אובססיבי, תוך איבוד שליטה. המכור חושש להישאר ללא התרופה ומזייף מרשמים או רוכש אותה בשוק השחור.
 • תופעות גופניות של התמכרות – כשאין שימוש בתרופה המכור סובל מתופעות לוואי נפשיות וגופניות כמו נדודי שינה, אי-שקט, עצבנות, בחילות, כאבי שרירים ועוד.

 

תופעה שהפכה למגיפה

אחת לזמן מה אנו שומעים על כוכבים וידוענים שנפטרו ערב שימוש בתרופות, או במקרה היותר טוב, הגיעו למכון גמילה מתרופות כדי להיפטר מההתמכרות למשככי כאבים. החדשות הרעות הן שלא מדובר רק בהוליווד, זה קיים בכל מקום, הרבה יותר משנדמה לנו. אנשים רבים מתמכרים לתרופות מסיבות שונות ולא מצליחים להפסיק בכוחות עצמם. מרכז רנסאנס-ויקטוריה מעניק טיפול וליווי של אנשי מקצוע המתמחים בגמילה מכל הסוגים. האווירה במקום נעימה וביתית וההשגחה מתבצעת 24 שעות ביממה, על מנת להגיע לשיקום מלא מהתמכרות. פנו אלינו לקבלת ייעוץ.

חברה לקידום אתרים חברה לקידום אתרים